Retinal ven oklüzyonlarında koroidal ve retinal vasküler değişiklikler
Choroidal and retinal vascular changes in retinal vein occlusion
- Tez No: 550611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAD HONDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada retinal ven tıkanıklığı (RVT) geçirmiş olgularda koroidal değişiklikleri değerlendirerek bu bulguların retinal vaskülarite ve diğer klinik özellikler ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retinal ven tıkanıklığı nedeniyle takip edilen 64 olgu ve 34 sağlam kontrol olgusu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil olan olguların optik koherens tomografi (OKT), EDI-OKT, optik koherens tomografi anjiyografi (OKT-A), rutin oftalmolojik muayene bulguları incelendi. Image J programı yardımıyla EDI-OKT üzerinden koroidal vasküler indeks (KVİ), Haller/Sattler oranı (H/S) ve OKT-A üzerinden koryokapillaris vaskülarite oranı (KVO) hesaplandı. Kontralateral gözler, hasta gözler ve kontrol gözlerinin KVİ, KVO ve H/S değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta gözlerde hem kontralateral gruba hem de kontrol grubuna göre H/S oranının yüksek, KVO'nun ise düşük olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the choroidal changes and their relationship with retinal vasculature and clinical features of patients with retinal vein occlusion (RVO). Materials and Methods: Sixty four unilateral RVO cases and 34 healthy controls were included in the study. Optical coherence tomography (OCT), enhanced depth imaging optical coherence tomography (EDI-OCT), coherence tomography angiography (OCT-A) and routine ophthalmologic examination findings were evaluated. Choroidal vascular index (CVI), Haller/Sattler ratio (H/S) were calculated via the Image J software. Choriocapillaris vascularity ratio (CVR) was calculated via the Optovue OCT-A software. CVI, CVR and H/S ratio values of RVO eyes were compared with contralateral healthy (contralateral group) and control subject eyes (control group).