Birinci mertebeden lineer ileri fark denklemlerinin çözümlerinin salınımlılığı
Oscillation of solutions of first order linear advanced difference equations
- Tez No: 718793
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILDIZ, PROF. DR. ÖZKAN ÖCALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, gerekli temel kavramlardan ve şimdiye dek yapılan bazı çalışmalardan söz edilmiştir. Üçüncü bölüm ise orijinal sonuçlara adanmıştır. Üçüncü bölümde, 1≤i≤m için {p_i (n)} pozitif reel sayı dizileri ve {τ_i (n)} monoton olması gerekmeyen, n≥1 için τ_i (n)≥n koşullarını sağlayan tamsayı dizileri ve geri fark operatörü ∇x(n)=x(n)-x(n-1) eşitliği ile tanımlanmak üzere birinci mertebeden lineer ileri fark denklemi ∇x(n)-∑_(i=1)^m▒〖p_i (n)x(τ_i (n))〗=0 ve bu denklemin m=1 için özel bir hali olan ∇x(n)-p(n)x(τ(n))=0 ileri fark denklemlerinin çözümlerinin salınımlılığı için yeni salınımlılık şartları elde edilmiştir. Son olarak tartışma ve sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and provide a generel knowledge of literature. In the second chapter, we mention some basic notions and studies so far. Third chapter is devoted to our original results. In the third chapter, new oscillatory conditions are obtained for first order linear advanced difference equation given by ∇x(n)-∑_(i=1)^m▒〖p_i (n)x(τ_i (n))〗=0 and the special form of above equation for m=1 ∇x(n)=x(n)-x(n-1) where {p_i (n)} are sequences of positive real numbers and {τ_i (n)} are sequences of integers and are not necessarily monotone for 1≤i≤m such that n≥1 for τ_i (n)≥n and backward difference operator is given by ∇x(n)=x(n)-x(n-1). Finally, the discussion and conclusion part is given.