Birinci mertebeden fark denklemlerinin çözümlerinin salınımlılığı
Oscillation of solutions of first order difference equations
- Tez No: 787000
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, gerekli temel kavramlardan ve şimdiye dek yapılan bazı çalışmalardan söz edilmiştir. Üçüncü bölümde orijinal sonuçlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, {p(n)} pozitif reel sayı dizileri ve {τ(n)} monoton olması gerekmeyen, n≥1 için τ(n)≥n koşullarını sağlayan tamsayı dizileri ve geri fark operatörü ∇x(n)=x(n)-x(n-1) eşitliği ile tanımlanmak üzere birinci mertebeden ∇x(n)-p(n)x(τ(n))=0 ileri fark denkleminin çözümlerinin salınımlılığı için yeni kriter elde edilmiştir. Son olarak tartışma ve sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and provide a generel knowledge of literature. In the second chapter, we mention some basic notions and studies so far. Our original results are given in the third chapter. In the third chapter, new oscillatory criteria is obtained for first order linear advanced difference equation given by ∇x(n)=x(n)-x(n-1) where {p(n)} is sequence of positive real numbers and {τ(n)} is sequence of integers and is not necessarily monotone such that τ(n)≥n for n≥1 and backward difference operator is given by ∇x(n)=x(n)-x(n-1). Finally, the discussion and conclusion part is given.