Sosyal ağ platformlarında gösterişçi tüketim pratikleri: Influencerların paylaşımları üzerine bir inceleme
Conspicuous consumption practices on social network platforms: A research over influencers' posts
- Tez No: 718795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ELİF ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dijitalleşme beraberinde toplumda önemli değişim ve dönüşümler getirmektedir. Yaşanan bu dijital değişim, birçok kavramın biçim değiştirmesine ve yeniden tanımlanmasına sebep olmaktadır. Sosyal ağ platformlarının popülerlik kazanması ile tüketim kavramı da biçim değiştirmiştir. Özellikle gösterişçi tüketim kavramı bu platformlar üzerinden daha çok okunan bir kavram haline gelmiştir. Veblen'in aylak sınıf ve gösterişçi tüketim kavramları, sosyal ağ platformlarındaki paylaşımlar üzerinden günümüz dünyasının normalleşen eylemleri arasında yerini almıştır. Bu noktada sosyal ağ platformları arasından görsele dayalı olması nedeniyle Instagram ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada; sosyal ağ platformlarında gösterişçi tüketime yönelik paylaşımlar, influencerların Instagram paylaşımları üzerinden incelenmiştir. Araştırma kısmında içerik analizi yöntemi kullanılarak, gösterişçi tüketimin boyutları ortaya konulmaktadır. Araştırma bulgularına göre paylaşımların tümünde ortak amaç belirli bir sosyal statüye sahip olunduğunun ön plana çıkarılmasıdır. Bunun için kullanıcılar daha ulaşılmaz ve erişilemez ürünlerin tüketimini tercih etmektedirler. Bu da gösterişçi tüketime yönelik bir mesaj vermektedir. Bu doğrultuda influencerlar Veblen'in aylak sınıfını temsil etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Digitalization brings with it important changes and transformations in society. This digital change is caused many concepts to change form and be redefined. With the popularity of social networking platforms, the concept of consumption has also changed. Especially the concept of conspicuous consumption has become a concept that is read more on these platforms. . Veblen's concepts of leisure class and conspicuous consumption have taken their place among the normalizing actions of today's world through the posts on social networking platforms. At this point, Instagram stands out among the social networking platforms because it is based on images. In this study; The actions for conspicuous consumption on social networking platforms were examined through the Instagram shares of influencers. In the research part, the dimensions of conspicuous consumption are revealed by using the content analysis method. According to the research findings, the common purpose of all the posts is to highlight the fact that they have a certain social status. For this, users prefer to consume more inaccessible and inaccessible products. This gives a message for conspicuous consumption