Şerhu'l Mevâkıf'ta mâhiyet
Mahiyat (quiddity) in Sharh al-Mawaqif
- Tez No: 718796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Seyyid Şerîf Cürcânî aklî ve naklî ilimlerde birçok eser kaleme almıştır. Bu eserlerden birisi de Şerhu'l Mevâkıf'tır. Kelâma ilişkin birçok meselenin incelendiği bu yapıt çalışmanın temel kaynağını oluşturmaktadır. Çalışmada“Şerhu'l Mevâkıf'ta Mâhiyet”konusu işlenecektir. Genel bir perspektif sunmak açısından mâhiyet kavramıyla bağlantılı olan; zihni varlık düşüncesi ve varlık-mâhiyet ayrımı şeklinde gerçekleşen tartışmalar beyan edilmiştir. Seyyid Şerif Cürcânî tarafından mâhiyet kavramının Şerhu'l Mevâkıf'ta nasıl ele alındığı, mâhiyetin kısımları, mâhiyetin basit mi bileşik mi olduğu, mahlûk olup olmadığı gibi meseleler incelenmiştir. Bu meselelerin anlaşılması noktasında Cürcânî kendisinden önceki görüşleri de ekleyerek eleştiri ve izahlar getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Sayyid Sharif al-Jurjani wrote a great deal of works in rational and narrative sciences. One of these works is Sharh al-Mawaqif. This work, which examines many issues related to Kalam, constitutes the main source of our study. In our study, we will deal with the subject of“mahiyat (quiddity) in Sharh al-Mawaqif”. In order to present a general perspective, a concept related to mahiyat: the idea of mental being and discussions in the form of the distinction between existence and mahiyat have been provided. Issues such as how the concept of mahiyat is dealt with by Sayyid Sharif al-Jurjani in Sharh al-Mawaqif, kinds of mahiyat, whether it is simple or compound, and whether it is created or not have been examined. At the point of understanding these issues, narrating the views of previous thinkers, al-Jurjani at times makes criticism and offers explanations.