Determinants of augmented reality mobile application usage and its influence on consumer buying behavior
Artırılmış gerçeklik mobil uygulama kullanımının belirleyicileri ve tüketici satın alma davranışına etkisi
- Tez No: 718809
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bugünün dünyasında; dijitalleşme, bağlantılı cihazlar, nesnelerin interneti, yapay zeka, 5G, artırılmış gerçeklik, endüstri devrimini 5.0 tetikleyen ana itici güçler haline gelmiştir. Tüm bu teknolojik gelişmelerle beraber iş yapma şeklinin değişmesi ve tüm iş alanlarında yeni yaklaşımların ortaya çıkması beklenmektedir. Bu yeni gelişmeler ışığında, pazarlamacıların yeni çağın gereklerini daha derinlemesine anlamaları ve bu yeni çağdaki yeni pazarlama araçları ile eski pazarlama araçlarını birleştirerek benimsemeleri gerekmektedir. En güçlü araçlardan biri olan artırılmış gerçeklik, kullanıcıların fiziksel ortamı sanal olarak üretilen dijital bilgilerle birleştirmesine olanak tanır ve kullanıcı deneyimini gerçek zamanlı olarak zenginleştirmeye olanak tanır, bu da müşteriyle herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde etkileşim kurmak için büyük bir güç sağlar. Müşterilerle etkileşim yaratma yolunu kolaylaştırır ve her türlü marka, ürün ve hizmet mesajını sanal olarak aktarabilir. Otomotiv, Perakende gibi birçok endüstri AR tabanlı araçları yeni pazarlama trendi olarak uygulamaya başladı, birçok pazarlamacı alternatif bir pazarlama aracı olarak AR 'yi kullanmayı değerlendiriyor ancak konu ile ilgili olarak henüz tüketicilerin deneyimleri hakkında hala çok az şey biliniyor. Alışveriş tutumları üzerindeki etkileri, mobil AR uygulamalarına yönelik tutum, algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan fayda üzerindeki etkisi ve daha yüksek satın alma tutumunu tetikleyip tetiklemediği gibi birçok konu ile ilgili akademik araştırmalar sayesinde müşteri davranışları daha net anlaşılabilecek hale gelecektir. Bu çalışmanın amacı, deneyimleri dikkate alarak, satın alma niyetiyle mobil AR uygulamalarının tüketicinin karar verme süreci üzerindeki etkisini daha derinlemesine anlamaktır.
Özet (Çeviri)
In today's world, digitalization, connected devices, the internet of things, 5G, augmentation and doubtless artificial intelligence are the main drivers that trigger industrial revolution 5.0. The way of doing business is expected to change and several new approaches are expected to emerge in all areas of business. In light of these new developments, marketers need to understand the necessities of the new era in more depth and need to adopt old marketing tools to brand new ones. As one of the strongest tools augmented reality lets users combine the physical environment with virtually generated digital information and lets it enrich the user experience in real-time, which gives a huge power to engage with the customer at any time, anywhere. It eases the way to create an interaction with customers and virtually can be able to transfer any kind of brand, product, and service messages. As a new trend of business, many industries such as Automotive, Retail have already started to implement AR-based tools, many marketers are assessing to use of AR as an alternative marketing tool but still not that much is known about the journey of consumers, the impact on shopping behavior, attitude towards mobile AR applications, perceived ease of use and perceived usefulness and if it triggers higher purchase intention or not. The aim of this study is to understand more deeply the influence of mobile AR applications on the consumer's decision-making process through purchase intention by taking into consideration experiences.