Content analysis of mission statements across social enterprises in the context of resource acquisition
Sosyal girişimlerin kaynaklara erişirken kullandıkları görev beyanları üzerine içerik analizi
- Tez No: 718808
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sosyal Girişimcilik (SE), son zamanlarda gelişen, popülerlik kazanmış ama alandaki empirik araştırmaların eksikliği vurgulanan bir alandır. SE, kaynakların birbiri ile kombinasyonunun inovatif bir şekilde değerlendirilerek fırsatları yakalayarak sosyal değişim ve sosyal ihtiyaçların karşılanmasıdır. Bu tür organizasyonlar genellikle az yada hiç olmayan kaynaklarla başlarlar ve bu nedenle de fazladan kısıtlamalarla ve sınırlamalarla karşılaşabilirler. SE ler için kaynaklar çok çeşitlidir ve görev beyanı yazıları hem bir kaynak, hem de kaynaklara ulaşmak için bir araçtır. Kaynak sağlayıcıları tavlamak için SE ler tahkiyeleri kullanırlar. Tahkiye olarak kullanılanlardan biriside görev beyanlarıdır. Görev beyanları, organizasyonların amaçları, değerleri ve geleceklerini nasıl planladıkları hakkında bilgi içeren metinlerdir. SE ler kaynak sağlayıcıları tavlamaya çalışırken, görev tanımları çok önem taşır. Çekici bir görev tanımının birçok boyutu vardır. Görev tanımları daha genel, daha ilgili, inovatif ve yakın gelecekte olanlar kaynak sağlayıcılar için cezbedici unsurlardır. Bu araştırma, SE lerin görev beyanları üzerine yapılmış bir vaka çalışmasıdır ve SE lerin kaynaklara ulaşırken neler hakkında bahsettiklerinden, birbirlerine benzerlik ve farklılıklarını bulmayı hedeflemektedir. Bu araştırmada Skoll vakfının sosyal girişimcilik ödülünü kazanan organizasyonlar incelenmektedir çünkü bu ödülü alanlar, birçok farklı kaynağa erişim hakkı da kazanmış bulunmaktadır. Parasal ödülün yanında çeşitli potansiyel fırsatlara olanak tanıyacak bağlantılar da kurmalarına olanak tanınmaktadır. Araştırma için içerik analizi ve konu modelleme teknikleri kullanılarak bilgisayar ortamında hazırlanmıştır. Örnek veri setim 2005 ile 2019 arasında 110 adet görev beyanını içerir. Analiz için LDA kullanılmıştır ve 17 konuda karar kılınmıştır. Her konu bir grup kelime ve onların o gruba dahil olma olasılığını içerir. Her konuya ve üye kelimelere bakarak konular anlamlandırılmıştır ve özetlenmiştir. Daha sonra aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar, bu kelimeler üzerinden hesaplanmıştır ve sosyal ağ analizinden de faydalanılarak görselleştirilmiştir. Bu konuları daha da iyi anlayabilmek için ardışık LDA kullanılmıştır. Böylece konuların yıllar boyunca nasıl evirildiği de yakalanmıştır. Bu araştırma ile literatüre çeşitli katkılar sağlanmıştır. Öncelikle SE lerin sadece tek bir konuya yoğunlaşması ve başka konular yada birden fazla konulara odaklanmadığı ortaya çıkmıştır. Örneğin yeşil enerji ile ilgilenen bir SE, insan hakları üzerine çalışmamaktadır. Buda alanlarında özelleşmeye gittikleri anlamına gelmektedir. Bir başka katkı, SE lerin sadece kimlik olarak ikilemlerde kalmadıklarını, ayrıca başka ikilemleri dengeledikleridir. SE lerin yaygın problemleri çözmek için uğraşmaları yatırımcılar için çekici bir özellik olsa da, organizasyonun kendini devam ettirebilmesi bir başka önem verdikleri kriter. Yaygın problemlerle uğraşmanın büyük kaynaklar gerektirdiği ve organizasyonun devamlılığını zorlaştırdığı bu ikilemi iki kriterden de bahsederek dengeliyorlar. Son katkı olarak da, SE lerin görev beyanında benzerlik ve farklılıklarının ölçümü ve anlatımıdır. Ayrıca araştırma sonuçları, birçok teorik çalışmayı destekleyen bulgular içerirken, eksik olan empirik sonuçları literatüre kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social Entrepreneurship (SE) and resource access is a popular research topic in academic literature but many research is rather new, theoretical and lack of empirical results. SE is an output of innovative use such as using a material in new ways and combination of resources such as combining two materials to seek opportunities to catalyze social change and/or address social needs. They usually start with little or no resources and because of this reason, they face additional constraints or difficulties when accessing resources. Resources for SEs can be in multiple forms and mission statements are both a type of resource and a tool for accessing resources. In order to appeal to resource providers, SEs use narratives. One of the narrations utilized is the mission statement. Mission statements are narratives that give information about organization's purpose, values and how they see their future. SEs aim to appeal resource providers but what their mission is highly relevant while deciding which SE will get invested. This is a case study research on SEs' mission statements to explore what SEs' mission statements talk about and what are the similarities and differences between these mission statements that enabled organization to access resources. I look at Skoll Foundation's social entrepreneurship award winners because winners can access to different types of resources such as financial gains and network connections that can present new opportunities. I did content analysis by topic modelling with help of computer programming. I used LDA, which generated 17 topics where every topic is a set of words and their probabilities. By looking at these topics, I was able to summarize them and give them a more understandable meaning. After topics have taken shape, I calculated their similarities, I visualized them and found which elements make them similar or different. In order to better understand these topics, I also used sequential LDA which enabled us to capture how these topics evolved through time. Results show that SEs specialize in one topic and they don't engage in multiple or other topics. For example, a SE that focuses on green energy only works in that field, leading a specialization on that field and does not engage with any other subject like human rights. This result is a direct contribution to literature since there was no research on in. Another contribution is the multiple dualities SEs balance in order to appeal resource providers. SEs are tackling broad problems that affect millions of lives. As this is one of the traits resource providers look for, they also want to invest in organizations that can sustain themselves. SEs mention both their broad missions and their sustainability in balance so resource providers are motivated in investing to organization. My last contribution is measuring and explaining similarities/differences of mission statements. On the other hand, analysis shows supporting results for multiple theoretical research in the SE literature. Many of these research were theoretical and needed empirical results.