Türkiye'de sanat tarihi disiplininin analizi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of the discipline of art history in Turkey
- Tez No: 718842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sanat Tarihi, Education and Training, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bir bilim dalının tarihsel süreç içerisindeki oluşum ve gelişimine yönelik yeterli birikime sahip olmak, disiplinin kendi bilimsel içeriğinin tüm hatlarıyla kavranmasını sağlamakla birlikte aynı zamanda alan içerisinde yer alan kişiler tarafından icra edilen bilimin de belirli esas ve yöntemlere göre yapılmasına yardımcı olabilmektedir. Sanat tarihinin kendi bilimsel tarihi göz önünde bulundurulduğu vakit bu konu saha içerisinde pek fazla araştırılmamakta ve hatta önemsenmemektedir. ''Türkiye'de Sanat Tarihi Disiplininin Analizi ve Değerlendirilmesi'' adlı yüksek lisans tezi bu bağlamda ele alınan problemlere yanıt vermeye çalışmasının yanı sıra güncel durumuna yönelik çeşitli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Having sufficient knowledge about the formation and development of a branch of science in the historical process not only ensures that the scientific content of the discipline is comprehended in all its lines but also helps the science performed by the people in the field to be carried out according to certain principles and methods. When the scientific history of art history is taken into consideration, this subject is not studied much in the field and even ignored. The master's thesis named“Analysis and Evaluation of the Discipline of Art History in Turkey”provides various data on the current situation as well as trying to answer the problems discussed in this context.