Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB) din eğitimi ve din hizmetleri çalışmaları
Religious Education and Religious services studies of the Turkish-Islamic union of Religious Affairs (DİTİB)
- Tez No: 718849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ KEYİFLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Religion, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı Fransa'da bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB) din eğitimi ve din hizmetleri çerçevesinde sunduğu faaliyetleri inceleyip, faaliyetlerinin önemli bir kısmını oluşturan hafta sonu Kur'an kurslarının niteliğini ve yeterliliğini tespit etmektir.“Diyanet İşeri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB) Din Eğitimi ve Din Hizmetleri Çalışmaları”adında yaptığımız bu çalışma üç ana bölümden müteşekkildir. Birinci bölümde Fransa'daki Türklerin, göç, yerleşim, entegrasyon ve dernekleşme süreçleri taranmış, Fransa'da yaşayan Türklerin sosyo-demografik özellikleri, diğer göçmen toplumlardan farkları ve kimlik sorunları ortaya konmuştur. Dernekleşme sürecine değinilmiş, kurulan dernekler arasında özellikle DİTİB'in kuruluş ve yapısına, amaç ve prensiplerine ve eğitimci personelinin tanıtımına yer verilmiştir. İkinci bölümde genel perspektiften Fransa DİTİB'in hizmet alanları incelenmiştir. Bu minvalde din eğitimi ve din hizmetleri çalışmaları ele alındığı gibi sosyo-kültürel ve yardımlaşmaya dayalı faaliyetler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmanın temel problemi olan“DİTİB'in sunduğu din eğitimi faaliyetleri, Fransa'da yaşayan Türklerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamakta mıdır?”sorusuna bir dernek incelemesine yer verilerek cevap aranmıştır. Söz konusu olan Clermont-Ferrand DİTİB derneğinin, fiziki durumu, öğretici olarak din görevlilerinin durumu, cami derslerinde kullanılan yöntem, uygulama ve materyaller hakkında bilgiler bir anket aracılığı ile toplanmıştır. Anket grubunu Clermont-Ferrand DİTİB derneğinde hafta sonu Kur'an kursuna kayıtlı olan 162 öğrenci ve velileri oluşturmaktadır. Katılımcıların görüşlerine başvurmak için Almanya'da yapılan benzer bir çalışmanın anket sorularından yararlanarak araştırmacı tarafından bir anket hazırlanmış ve Google Forms üzerinden kişilere uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri betimsel analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Neticede derslerin iki dilde olması, öğreticilerin pedagojik anlamda daha donamımlı olması, ders materyallerinin öğrencilere daha uygun olması yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the activities offered by Religious Affairs Turkish-İslamic Union (DITIB) in France within the framework of religious education and religious services, and to determine the quality and adequacy of weekend Qur'an courses, which constitute an important part of its activities. This study, named“ Religious Education And Religious Services Studies Of The Turkish-Islamic Union Of Religious Affairs (DITIB) ”, consists of three main parts. In the first part, the immigration, settlement, integration and association processes of the Turks in France were scanned, the socio-demographic characteristics of the Turks living in France, their differences from other immigrant societies and identity problems were revealed. The process of association have been mentioned and among the established associations, especially the establishment and structure of DITIB, its aims and principles, and the introduction of its trainer personnel have been given. In the second part, the service areas of DITIB in France were examined from a general perspective. In this way, religious education and religious services studies have been discussed, as well as socio-cultural and cooperation-based activities. In the third part, the main problem of the study is“Do the religious education activities offered by DITIB meet the needs and expectations of the Turks living in France?”Information about the physical condition of the Clermont-Ferrand DITIB association in question, the status of religious officials as instructors, the methods, practices and materials used in mosque lessons were collected through a questionnaire. In this regard, the personal opinions of the students and their parents who attended the weekend Quran courses were evaluated. The survey group consists of 162 students and their parents who are enrolled in the weekend Qur'an course at the Clermont-Ferrand DITIB association. In order to consult the opinions of the participants, a survey was prepared by the researcher using the survey questions of a similar study conducted in Germany and applied to the people via Google Forms. The quantitative data of the study were evaluated using descriptive analysis method. As a result, it has been concluded that the lessons are bilingual, the instructors are more equipped in the pedagogical sense and the course materials are more suitable for the students.