Hatmi çiçeği (Althaea officinalis L.)'nin prostat kanserinde hücre canlılığı, göçü ve apoptoz üzerine etkileri
The effects of hatmi flower (Althaea officinalis L.) on cell viability, migration and apoptosis in prostate cancer
- Tez No: 718860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA SOLMAZ AVCIKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
En sık görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanseri, erkeklerde kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. Bitkisel ilaçların kanser aktive edici enzimleri ve hormonları inhibe etmek, DNA onarım mekanizmasını uyarmak ve koruyucu enzimlerin üretimi, hücre döngüsünü durdurma ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi etkileri vardır. Althaea officinalis L. Metanol ekstresinin çeşitli çalışmalarda oldukça antioksidan olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma, Althaea officinalis L. ekstraklarının insan prostat kanseri hücrelerinin hücre büyümesi, hücre ölümü ve hücre göçü üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada Althaea officinalis L. 'ten elde edilen Metanol ve Etil asetat ekstraktları, hem androjenden bağımsız (PC3) prostat kanseri hücre hattı hemde androjene bağımlı (LNCaP) hücre hatlarına uygulanmıştır. Hücrelerin canlılık ve çoğalma üzerindeki etkisi MTT testi ile gözlemlendi. 24, 48 ve 72 saatlerdeki etkisi belirlendi. Yara iyileşme deneyi ile Metanol ve Etil asetat ekstraklarının prostat kanseri büyümesinde iki kritik adım olan göç ve istilayı önleme potansiyeline sahip olduğu bulundu. Metanol ve Etil asetat uygulanmış PC3 ve LNCaP hücre hatlarında mRNA seviyesinde Bcl-2, Bcl-xL, Bax ve Bak genlerinin ifadesine Real-time PCR yöntemi ile bakıldı. Mevcut veriler, Althaea officinalis L. Metanol ve Etil asetat ekstraklarının prostat kanserinde hücre canlılığını azalttığı ve ayrıca kontrole kıyasla hücre göçünü azalttığı gösterdi ve proapoptotik ve antiapoptotik genlerin ekspresyonunda artış olduğu bulundu. Bu çalışmada elde edilen veriler Althaea officinalis L. 'in farklı kanser türleri üzerindeki etkisiyle genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer, one of the most common types of cancer, ranks second in cancer-related deaths in men. Herbal medicines have effects such as inhibiting cancer-activating enzymes and hormones, stimulating the DNA repair mechanism and production of protective enzymes, stopping the cell cycle and strengthening the immune system. Althaea officinalis L. Methanol extract has been shown to be highly antioxidant in various studies. This study aims to investigate the effects of Althaea officinalis L. extracts on cell growth, cell death and cell migration of human prostate cancer cells. In this study, Methanol and Ethyl acetate extracts from Althaea officinalis L. were applied to both androgen-independent (PC3) prostate cancer cell lines and androgen-dependent (LNCaP) cell lines. The effect of cells on viability and proliferation was observed by MTT test. The effect at 24, 48 and 72 hours was determined. Methanol and Ethyl acetate extracts were found to have the potential to inhibit migration and invasion, two critical steps in prostate cancer growth, by wound healing assay. The expression of Bcl-2, Bcl-xL, Bax and Bak genes at mRNA level in PC3 and LNCaP cell lines treated with methanol and ethyl acetate were analyzed by Real-time PCR method. Available data showed that Althaea officinalis L. Methanol and Ethyl acetate extracts reduced cell viability in prostate cancer and also reduced cell migration compared to control, and increased expression of proapoptotic and antiapoptotic genes was found. The data obtained in this study can be extended by the effect of Althaea officinalis L. on different types of cancer.