Avrupa Farmakopesi esas alınarak Althaeae flos monografının hazırlanması
Preparation of Althaeae flos (Marshmallow flower) monograph based on European Pharmacopoeia 6.0
- Tez No: 288502
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Althaea türleri (Malvaceae), Türkiye'de ve dünyada geleneksel tıpta çeşitli rahatsızlıklarda yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. Piyasada da ?hatmi? adı altında çiçekli bitkisel ürünler satılmaktadır. Fakat Avrupa Farmakopesi 6.0'da sadece Althaea officinalis (hatmi) bitkisinin yaprak (Althaeae folium, Marshmallow leaf) ve kök (Althaeae radix, Marshmallow root) kısımlarına ait monograflar yer almaktadır. Bu çalışma, aktarlarda hatmi bitkisinin yaprak ve kök kısımlarından daha çok satılan hatmi bitkisinin çiçek kısmına ait bir monografın olmaması sonucunda Avrupa Farmakopesi 6.0'da yer alan ?Malvae sylvestris flos (Mallow flower)? monografı esas alınarak Althaeae flos'a (Marshmallow flower, hatmi çiçeği) ait bir monograf hazırlamak amacıyla yapılmıştır.Bu çalışmada, Althaea cinsinin botanik özellikleri, yaprak, kök ve çiçek kısımlarının kimyasal içeriği, biyolojik aktivite çalışmaları ve kullanılışı ile ilgili genel bilgiler ayrıntılı olarak incelenmiştir. ?Hatmi? adı altında aktarlardan alınan 33 adet çiçek materyallerinin Avrupa Farmakopesi 6.0'da belirtilen analizlere benzerliği ?Malvae sylvestris flos (Mallow flower)? monografı referans alınarak araştırılmıştır. Her hatmi çiçeği materyalinin üzerinde makroskobik ve mikroskobik incelemeler, yabancı madde tayini, kurutmada kayıp, bütün kül tayini, şişme indisi ve YPİTK deneyleri yapılmıştır. Her deneyin sonunda hatmi çiçeği materyallerinden elde edilen bulguların Avrupa Farmakopesi 6.0'da yer alan ?Malvae sylvestris flos (Mallow flower)? monografında belirtilen kriterlere uygunlukları, 1 adet ebegümeci çiçeği ve 1 adet Alcea sp. çiçeği materyalleri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, analizlerden elde edilen tüm bulgular ve Avrupa Farmakopesi 6.0'da yer alan ?Malvae sylvestris flos (Mallow flower)? monograf bilgileri doğrultusunda Avrupa Farmakopesi 6.0 formatına uygun olarak ?Althaeae flos (Marshmallow flower) monografı? hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Althaea (Marshmallow) herbs (Malvaceae) have been used for various disorders in Turkish folk medicine as well as in traditional medicine worldwide for centuries. In addition, flowers of herbal products are sold in the market under the name of ?hatmi?. However, only ?Althaeae folium (Marshmallow leaf) monograph? and ?Althaeae radix (Marshmallow root) monograph? exist in the scope of European Pharmacopoeia 6.0. Due to the fact that marshmallow flowers are sold more than marshmallow leaves and roots by sellers of herbs, the aim of the present study is to prepare ?Althaeae flos (Marshmallow flos) monograph? by predicating on ?Malvae sylvestris flos (Mallow flower) monograph? which is found in European Pharmacopoeia 6.0.In this study, botanical characteristics, chemical constituents of leaf, root and flower parts, pharmacological activities and usage information of Althaea herbs are examined in detail. 33 materials which are sold under the name of ?hatmi? are investigated in terms of the conformity to the signified analyses of European Pharmacopoeia 6.0 by taking ?Malvae sylvestris flos (Mallow flower) monograph? as a reference. The observations of macroscopic and microscopic, foreign matter, loss on drying, total ash, swelling index and HPTLC are conducted on each of materials. At the end of each experiment, the results obtained by experiments on materials have been evaluated in terms of the conformity to the signified standards of ?Malvae sylvestris flos (Mallow flower) monograph? in comparison with flowers of a mallow flower (Malva sylvestris) material and a hollyhock (Alcea sp.) material. In conclusion, ?Althaeae flos (Marshmallow flower) monograph? has been prepared in the format of European Pharmacopoeia 6.0, in accordance with all results and ?Malvae sylvestris flos (Mallow flower) monograph?.