Kültürlerarası iletişim ve mekan: Bir gündelik deneyim alanı olarak sürsürü mahallesi
Intercultural communication and space: Sursuru neighborhood as a daily experience
  1. Tez No: 718859
  2. Yazar: ÖMER TOLGA GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, gündelik hayat ve mekan arasındaki ilişkiyi kültürlerarası kültürlerarası iletişim bağlamında ele almaktadır. Çalışmanın temel sorusu, kültürün nasıl inşa edildiği ve aralarındaki ilişkilerin nasıl kurulduğuyla ilgilidir. Bu soruya yanıt verebilmek için, görgül bir kültürlerarası iletişim neticesinde, gündelik kültür söyleminde kimliğe dair simgesel sınırların nasıl belirlendiği ve bu belirlenen sınırlar ile kültürel anlamlar üzerinde bulunan söylemsel durumlar araştırılmıştır. Bunun sonucunda, farklı etnisitelerin bir arada yaşam sürdüğü çokkültürlü bir mahalle olan Sürsürü mahallesinde etnografik bir alan araştırması yapılmış, kültürel topluluklarla ilgili iletişim etnografileri ve kültür söylemleri hakkında niteliksel bir veri oluşturulmaya çalışılmıştır. Alan araştırmasında 30 kişiyle derinlemesine mülakat yapılmıştır. Ayrıca gözleme dayalı çalışmalar da gerçekleştirilmiştir. Tezin bulgu ve sonuçlarına göre oluşan kültürel ayrımlar, hem kültürlerarası sınırı belirlemekte hem de kültürel kimliği, benimsenen ve dışarıda bırakılan kültürel özellikler vasıtasıyla oluşturmaktadır. Kültürlerarası ilişkiler, kimlik bilincinin oluşmasıyla ilgili önemli bir rol üstlenmektedir. Kültürel kimliğin sabit bir özü yoktur, kültürlerarası ilişkiye bağlı olarak gelişen bir unsurdur. Kimlik, hem kültürel farklılıkların yoğun bir şekilde oluşmasından diğer yandan bu farklılıkların kurduğu ayrımlar bakımından yumuşatılmasından ve kaldırılmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the relationship between everyday life and space in the context of intercultural intercultural communication. The main question of the study is about how culture is constructed and how the relations between them are established. In order to answer this question, as a result of an empirical intercultural communication, how the symbolic boundaries of identity are determined in the discourse of everyday culture and the discursive situations on these determined boundaries and cultural meanings are investigated. As a result, an ethnographic field study was conducted in Sürsürü district, a multicultural neighborhood where different ethnicities live together, and a qualitative data was tried to be created about communication ethnographies and cultural discourses related to cultural communities. In the field research, in-depth interviews were conducted with 30 people. In addition, observational studies were also carried out. The cultural distinctions formed according to the findings and results of the thesis both determine the intercultural border and form the cultural identity through the cultural characteristics that are adopted and excluded. Intercultural relations play an important role in the formation of identity awareness. Cultural identity does not have a fixed essence, it is an element that develops depending on the intercultural relationship. Identity arises from both the intense formation of cultural differences and the softening and removal of these differences in terms of the distinctions established.