Çağdaş yorumlarla Hitit gaga ağızlı testiler
Hittite beak mouth jug with contemporary interpretations
  1. Tez No: 718862
  2. Yazar: MELEK TUNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Hitit Uygarlığı döneminde günlük kullanım eşyası, dinsel tören(libasyon) kabı, mezar hediyesi ve sunum kabı olarak kullanılan gaga ağızlı testilerden etkilenilerek günümüz seramik sanatında, Çağdaş sanat eserleri ortaya çıkartmak hedeflenmiştir. Konuyla ilgili olarak Hitit sanatı ve eserleri incelenmiş, dönemin seramik çalışmaları örnek görseller ile açıklanmıştır. Ağırlıklı olarak Hitit gaga ağızlı seramik testilerinin nasıl ve ne amaçla yapıldığı incelenmiş, gaga ağızlı yeni formlar ile dönemin en önemli uygulamaları; farkındalık yaratacak şekilde sanatsal formlara dönüştürülmüştür. Ana bölümde Hitit seramik sanatı, mimari yapıların oluşum ve yerleşim şekli, bu yerleşik yapıların neye göre oluşturulduğu ve Tanrılar için yapılmış tapınaklardan bahsedilmiştir. Hitit sanatından görseller paylaşılarak bu görsellerle ilgili bilgi verilmiştir. Hitit seramik sanatının oluşum süreci, seramiklerin türleri, yapım aşamaları ve bu seramiklerin kullanım amaçları örnek görseller verilerek açıklanmıştır. Anadolu'da güçlü izler bırakan Hitit uygarlığı böylelikle kendine özgü özellikleriyle geleceğe yeni eserlerin esin kaynağı olarak izler bırakmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal contemporary works of art in today's ceramic art by being influenced by the spouted jugs used as daily use items, religious ceremony (libation) pots, grave gifts and presentation bowls during the Hittite Civilization Period. Hittite art and works were examined regarding the subject, and the ceramic works of the period were explained with sample images. How and for what purpose the Hittite spouted ceramic jugs were made were examined, and the most important applications of the period were transformed into artistic forms with new spouted forms. In the main part, the Hittite ceramic art, the formation and settlement of architectural structures, how these settled structures were created and the temples built for the Gods were mentioned. Images from Hittite art were shared and information was given about these images. The formation process of the Hittite ceramic art, the types of ceramics, the stages of construction and the purpose of use of these ceramics are explained by giving sample images. The Hittite civilization, which left strong traces in Anatolia, will thus continue to leave traces as a source of inspiration for new works with its unique features.