Fen bilimleri öğretmenlerinin model kullanımları ve model kullanımına yönelik görüşleri
Sciences teachers' use of modelling through and view on using of models
- Tez No: 718875
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin derslerinde model kullanımları ve model kullanımına yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesindeki ortaokullarda bulunan 3 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Uygulama 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı güz döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu-bilim deseni kullanılmıştır. Çalışmanın verileri; yarı yapılandırılmış görüşme formu ve sınıf içi gözlem formu yoluyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Fen bilimleri öğretmenleriyle yapılan görüşme formundan elde edilen sonuçlara göre; öğretmenlerin modellemeyi en çok Güneş Sistemi ve Tutulmalar ile Vücudumuzdaki Sistemler ünitesinde kullandıkları tespit edilmiştir. Kullanma nedenini kalıcılık ve somutlaştırma olarak belirtmişlerdir. Model kavramını maket, materyal ve soyut kavramları somutlaştırma olarak ifade etmişlerdir. Modellemeyi derslerde kullanırken zamanın doğru kullanılmasına, doğru materyal ve doğru konu seçilmesine dikkat edilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Modelleme kullanmaya uygun sınıf seviyesinin 5. ve 6.sınıf olduğunu ifade etmişlerdir. Öğretmenler ders süresinin kısıtlı olmasından dolayı modelleme konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getirmişlerdir. Gözlem formundan elde edilen sonuçlara göre ise; öğretmenlerin zamanı verimli kullanmaya çalıştıkları, konunun amacına uygun doğru model kullandıkları tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenler derslerinde konu anlatımı yaparken ve örnekler verirken modeller kullandıkları ve öğrencilerin ders sürecinde aktif katılımını sağladıkları görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre bazı önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the observations and discussions regarding to what the models, which have an important place for sciences, are, how much the teachers of sciences work in to them and on which subjects they use them mostly. The sample group selected for this study include three teachers of sciences from middle schools located on Onikisubat, Kahramanmaras, whom have been selected based on voluntariness. Implementation has been carried out during fall semester through education term 2019-2020. Phenomenology which is a qualitative research method, has been used for the study. Data belonging to the study has been gathered together by means of a semi-structured interview form and in-class observation form. The results obtained at the end of the study were achieved via content analysis, that is a qualitative data analysis method. According to the findings obtained from the interview forms with the teachers of sciences, it was found out that the teachers used modeling mostly for the subjects of The Solar System and Eclipse and also Biological Systems on Human Body. Moreover, it's been seen that the teachers doesn't have sufficient knowledge on modelling resulting in that they had problems about modelling. As per the results obtained from the observation form, the teachers were trying to use time efficiently and also correct models as required by the subjects. With this study, suggestions have been made upon getting the results as well.