Gelir düzeyi, tüketim harcamaları ve mutluluk arasındaki ilişki
Relationship between income level consumption expenditures and happiness
  1. Tez No: 718874
  2. Yazar: SERAP YÜREKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA FEHİME AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gelir, ekonomide önemli bir rol oynar. Ekonomik davranışı şekillendiren çok sayıdaki etken arasından gelir, çok sayıdaki ekonomik unsuru etkiler ve onlardan etkilenir. Bu faktörlerin en mühimlerinden biri tüketici harcama tutumlarıdır. Bundan dolayı gelir ve harcama davranışları üzerinde daha çok durulan iktisadi konularından biri olmuştur. Tüketicilerin gelir ve gider ilişkileri ekonomik açısından incelenirken sosyo-psikoloji açısından da incelenmektedir. Çünkü günümüzde tüketicilerin gelirleri ve harcamaları mutlulukla doğrudan ilişkilendirilmektedir. Mutluluk kavramıyla birlikte bireylerin iktisadı sadece matematiksel olarak görmediği duygu bağlamında da bağlı olduğu kanısına varılmaktadır. Mutluluk ekonomisi iktisat açısından ele alınmaya başlandığından beri üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. En fazla mutluluk ve gelir ile ilgili çalışma bulunmasına rağmen gelirin olduğu bir konuda tüketimin kaçınılmaz olduğu ve mutluluğun alt faktörleri olarak düşünülen iki kavramın gelir ve tüketim olduğu düşüncesiyle bu çalışmada gelir düzeyi, tüketim harcamaları ve mutluluk arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere bir alan çalışması sunulmaktadır. Bu araştırmada gelir, tüketim ve mutluluk kavramları literatürdeki bilgiler ışığında tanımlanarak aktarılmış ve kavramların birbiri arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Gelir düzeyi, tüketim harcamaları ve mutluluk arasındaki ilişki Türkiye genelinde araştırılmıştır. Çalışmada tesadüfi örneklem yöntemi uygulanarak 417 katılımcıya anket uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 25 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Kullanılan ölçeğin güvenilirliğini ölçmek amacıyla güvenilirlik analizi tanımlayıcı istatistiklerin belirlenmesi amacıyla frekans analizi, iki bağımsız değişkenli analizler için bağımsız t-testi, ikiden fazla bağımsız değişkenli analizler için tek yönlü anova analizi, gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla post-hoc testi, ve gelir düzeyi, tüketim harcamaları ve mutluluk arasındaki ilişkide bulunan faktörlerin bireylerin gelir düzeyi, tüketim harcamalarının mutluluk düzeyine etkisini incelemek amacıyla korelasyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Income plays an important role in the economy. Among the many factors that shape economic behavior, income affects and is influenced by most economic factors. One of the most important of these factors is the spending behavior of consumers. For this reason, it has become one of the most researched economics topics. While examining the income and expense relations of consumers from an economic point of view, they are also examined from a sociological and psychological point of view. Because today, consumers' incomes and expenditures are directly related to happiness. Since the economics of happiness began to be discussed in terms of economics, many studies have been done on it. Although there are studies on happiness and income, a field study was conducted in this study to determine the relationship between income level, consumption expenditures and happiness, with the idea that consumption is inevitable in a subject with income and the two concepts considered as sub-factors of happiness are income and consumption. In this study, the concepts of income, consumption and happiness were defined and transferred in the light of the information in the literature, and the relationship between the concepts was emphasized. The relationship between income level, consumption expenditures and happiness has been examined throughout Turkey. In the study, a questionnaire was applied to 417 people using the random sampling method and the data obtained were analyzed using the SPSS 25 package. Reliability analysis to measure the reliability of the scale used, frequency analysis to determine descriptive statistics, independent t-test for bivariate analyzes, one-way anova analysis for independent analysis with more than two variables, post-hoc test to determine differences between groups, and income level, Correlation analyzes were carried out in order to examine the effects of the factors in the relationship between consumption expenditures and happiness on the level of happiness of individuals' income level, consumption expenditures.