Okul öncesi öğretmenlerinin duygusal zekâları ile sınıf yönetimi becerilerinin incelenmesi
The investigation of early childhood teachers' emotional intelligence
  1. Tez No: 718884
  2. Yazar: MERYEM NUR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin duygusal zekâları ve sınıf yönetimi becerilerinin hizmet yılı, meslekten memnuniyetleri, lisans öğreniminden memnuniyetleri ve meslekte iyi olma düşünceleri değişkenlerine göre incelenmesi ve duygusal zekâ ile sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 2020-2021 eğitim öğretim yılında Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokulları ve anasınıflarında görev yapan 299 okul öncesi öğretmeni alınmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli temel alınmış, veri toplama araçları olarak“Duygusal Zekâ Ölçeği”,“Okul Öncesi Öğretmenleri İçin Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği”ve“Öğretmenler İçin Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılım sergilemediği tespit edildiği için analizlerde parametrik olmayan istatistiksel yöntemlerden Mann Whitney U-testi, Kruskal Wallis-H-testi ve Spearman Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma bulgularında okul öncesi öğretmenlerinin duygusal zekâ puanlarında hizmet yılı ve meslekte iyi olma düşüncesine göre anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Lisans öğreniminden memnuniyetleri, meslekten memnuniyetleri (öz kontrol alt boyutu hariç) ve duygusal zekâ puanları arasında fark olmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri ile hizmet yılı, meslekte iyi olma düşüncesi, lisans öğreniminden memnuniyetleri ve meslekten memnuniyet değişkenleri arasında anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Duygusal zekâ ile sınıf yönetimi arasındaki korelasyonlar ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the emotional intelligence and classroom management skills of preschool teachers according to variables such as years of service, satisfaction with the education they received, job satisfaction and perceptions of well-being in the field, and to reveal the relationship between emotional intelligence and classroom management skills. 299 pre-school teachers working in kindergartens affiliated to Sakarya Provincial Directorate of National Education were included in the research in the 2020-2021 academic year. The relational survey model was used in the study, and the“Trait Emotional Intelligence Questionaire (TEIQue)”,“Classroom Management Skills Scale for Preschool Teachers”and“Teacher Personal Information Form”were used as data collection tools. Since it was determined that the data obtained did not exhibit normal distribution, non-parametric statistical methods Mann Whitney U-test, Kruskal Wallis-H-test and Spearman Correlation coefficient were used in the analysis. It was found that there was a significant difference in the emotional intelligence scores of preschool teachers according to years of service and the idea of being good in the profession. It was determined that there was no difference between satisfaction with undergraduate education, job satisfaction (except for the self-control sub-dimension) and emotional intelligence scores. There was significant difference between teachers' classroom management skills and the variables of years of service, the idea of being good at the profession, their satisfaction with undergraduate education and job satisfaction. There was no significant correlation between the emotional intelligence and classroom management skills of the participants.