Covid-19 pandemi sürecinde ergenlerde bağlanma stilleri ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin düzenleyici rolü
The moderator role of emotion regulation in the relationship between attachment styles and social media addiction in adolescents during the covid-19 pandemic process
  1. Tez No: 718885
  2. Yazar: DERYA MERVE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHNİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada ergenlerde bağlanma stilleri ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkiyi ve bağlanma stilleri ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide duygu düzenleme ve çeşitli değişkenlerin (cinsiyet, yaş, lise türü ve algılanan ebeveyn tutumu) düzenleyici rolü incelenmiştir. Çalışma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışma grubu 2020–2021 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde MEB'e bağlı resmi liselerde öğrenimlerine devam eden ve araştırmaya gönüllü olarak katılım sağlayan 388'i kız ve 198'i erkek olmak üzere yaşları 14 ile 18 arasında değişen toplam 586 ergenden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”ve“Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, ergenlerin daha çok güvenli bağlanma stiline ve daha az olarak da kaçınan bağlanma stiline sahip oldukları bulunmuştur. Ayrıca ergenlerin daha çok içsel işlevsel duygu düzenlemeye ve en az olarak da dışsal işlevsel olmayan duygu düzenlemeye sahip oldukları belirlenmiştir. Sosyal medya bağımlılığına ilişkin olarak ise öğrencilerin %29,9'unun sosyal medya bağımlısı olduğu görülmüştür. Ergenlerde bağlanma stilleri ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişki Çift Serili Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Sonuç olarak, sosyal medya bağımlılığı ile Güvenli Bağlanma arasında düşük düzeyde negatif yönde, Kaçınan Bağlanma arasında çok düşük düzeyde pozitif yönde, Kaygılı-Kararsız Bağlanma arasında ise düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Değişkenlerin düzenleyici rolü düzenleyici etki analizi ile incelemiştir. Düzenleyici etki analizine göre sosyal medya bağımlılığı ile güvenli bağlanma arasında duygu düzenlemenin düzenleyici bir role sahip olduğu belirlenmiştir. Ergenlerde bağlanma stilleri ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide cinsiyet, yaş, lise türü ve algılanan ebeveyn tutumu değişkenlerinin ise düzenleyici rollerinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between attachment styles and social media addiction in adolescents and the moderator role of emotion regulation and various variables (gender, age, high school type and perceived parental attitude) in the relationship between attachment styles and social media addiction were investigated. The study was designed in relational screening model. The study group consists of a total of 586 adolescents aged between 14 and 18, 388 of which are girls and 198 of which are boys, who continue their education in official high schools affiliated to the Ministry of National Education in Ankara in the 2020–2021 academic year and participate in the research voluntarily. In the collection of data;“Personal Information Form”,“Social Media Addiction Scale for Adolescents”and“Emotion Regulation Scale for Adolescents”were used. As a result of the study, it was found that adolescents have more secure attachment style and less avoidant attachment style. In addition, it was determined that adolescents have more internal functional emotion regulation and least external dysfunctional emotion regulation. With regards to social media addiction, it has been observed that 29,9% of the students are addicted to social media. The relationship between attachment styles and social media addiction in adolescents has been examined with the Biserial Correlation Coefficient. As a result, it was observed that there was a low level of negative correlation between social media addiction and Secure Attachment, a very low positive relationship between Avoidant Attachment, and a low level of positive correlation between Anxious-Insistent Attachment. The moderator role of the variables has been examined by moderator impact analysis. According to the regulatory impactt analysis, it has been determined that emotion regulation has a regulatory role between social media addiction and secure attachment. It has been concluded that gender, age, school type and perceived parental attitude variables do not have a regulatory role in the relationship between attachment styles and social media addiction in adolescents.