Yeni tanı almış tip 2 diyabetik bireylerde trigliserid glukoz indeksinin subklinik ateroskleroz ve miyokardiyal fonksiyonlar ile ilişkisi
The relationship of triglyceride glucose index with subclinic athosclerosis and myocardial functions in newly diagnosed TYPE 2 diabetic pati̇ents
- Tez No: 718914
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA GÜLDAL ALTUNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabetik hastalarda mortalitenin en sık sebebi kardiyovasküler hastalıklar olup, kardiyovasküler hastalıklardan ölüm riski tip 2 diyabetik hastalarda normal popülasyona göre 2-6 kat artmıştır. Ateroskleroz koroner arter hastalığının ana nedeni ve diyabetik hastalarda kardiyovasküler hastalık gelişiminin en sık sebebidir. Trigliserid glukoz indeksin (Tyg indeks) geçmiş çalışmalarda kardiyovasküler hastalık gelişimi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada yeni tanı almış tip 2 diyabetik hastalarda tanı anında ölçülen Tyg indeksinin, subklinik ateroskleroz ve miyokardiyal fonksiyonlar ile ilişkili olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 13.09.2021-07.03.2022 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye polikliniklerine başvuran 18 yaş üzeri, çalışma için onamı alınmış, 105 yeni tanı almış diyabetik hasta (58 kadın, 47 erkek, yaş ortalaması 50.4 ±9.8 yıl), 51 diyabetik olmayan hasta (30 kadın, 21 erkek, yaş ortalaması 48.5 ± 6.4 yıl) prospektif olarak dahil etme/hariç tutma kriterlerine göre dahil edildi. Hastaların başvurularında boy, kilo, vücut kitle indeksi, bel çevresi, sistolik ve diyastolik kan basınçları ölçülerek kaydedildi. Her iki grupta da 8-12 saat açlık sonrası açlık kan şekeri, HbA1c, GGT, total kolesterol, LDL, trigliserid, HDL, ürik asit, crp, spot idrarda mikroalbümin/kreatinin düzeyleri kaydedildi. Hastaların subklinik ateroskleroz ve myokardiyal fonksiyonları konvansiyonel ekokardiyografi ve doku doppler ile değerlendirildi. Bulgular: Tyg indeksi yeni tanı almış tip 2 diyabetik bireylerde kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: The most common cause of mortality in diabetic patients is cardiovascular diseases, and the risk of death from cardiovascular diseases is 2-6 times higher in type 2 diabetic patients compared to the normal population. Atherosclerosis is the main cause of coronary artery disease and the most common cause of cardiovascular disease development in diabetic patients. The triglyceride glucose index (Tyg index) has been found to be associated with the development of cardiovascular disease in previous studies. In this study, it was aimed to determine whether the Tyg index measured at the time of diagnosis is related to subclinical atherosclerosis and myocardial functions in newly diagnosed type 2 diabetic patients. Materials and Methods: Our study included 105 newly diagnosed diabetic patients (58 women, 47 men, mean age 50.4 ±9.8 years), 51 non-diabetic patients (30 women, 21 men, mean age 48.5 ± 6.4 years), according to inclusion and exclusion criteria, who constent for the study, over the age of 18 and who applied to the Internal Medicine outpatient clinics of Istanbul Training and Research Hospital between 13.09.2021 and 07.03.2022. Height, weight, body mass index, waist circumference, systolic and diastolic blood pressures of the patients were measured and recorded. In both groups, after 8-12 hours of fasting, fasting blood glucose, HbA1c, GGT, total cholesterol, LDL, triglyceride, HDL, uric acid, crp, microalbumin/creatinine levels in spot urine were recorded. Subclinical atherosclerosis and myocardial functions of the patients were evaluated with conventional echocardiography and tissue Doppler. Results: Tyg index was significantly higher in individuals with newly diagnosed type 2 diabetes compared to the control group.