İntravenöz trombolitik tedavi uygulanan akut iskemik inme hastalarında ortalama trombosit hacminin kısa dönem prognoza etkisi
The effect of the mean platelet volume on SHORT-TERM prognosis in acute ischemic stroke patients WHO underwent intravenous thrombolytic therapy
- Tez No: 718913
- Danışmanlar: PROF. DR. EREN GÖZKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: İntravenöz trombolitik tedavinin yaygınlığının artmasıyla, son yıllarda inme hastalarında yüz güldürücü sonuçlar alınmaya başlandı. Bu çalışmada akut iskemik inme kliniği ile intravenöz doku plazminojen aktivatörü (iv tPA) tedavisi alan hastalarda bakılan ortalama trombosit hacmi (mean platelet value-MPV) değerinin hastaların kısa dönem prognozuna ve komplikasyonlar üzerine etkisini 23değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma retrospektif bir çalışma olarak tasarlandı. 01.01.2018 ve 01.06.2021 tarihleri arasında akut iskemik inme ile kliniğimize başvuran, iv-tPA olarak Alteplaz uyguladığımız 314 hastanın acile ilk başvurusunda bakılan MPV esas parametre olarak değerlendirildi. Hastalar MPV değerlerine göre 4 gruba (≤8.8fL,>8.8- ≤9.9, >9.9-≤10.8, >10.8fL) ayrıldı. Yaş, cinsiyet, ek hastalıklar, tedavi başlangıç dakikası parametreleri istatistiksel yöntemler ile standardize edildikten sonra MPV grupları arasında kısa dönem prognoz için geliş ve taburculuk NIHSS (National Institutes of Health Stroke Scale) kriter olarak kullanıldı ve ilk 24 saat içerisinde gelişen kanama komplikasyonu arasında anlamlı farklılık olup olmadığı karşılaştırıldı. BULGULAR: Yaş ortalaması 76.71±12.97 olan 145'i kadın ve yaş ortalaması 66.31±13.05 olan 169'u erkek 314 hasta çalışmaya dahil edildi. 31 hasta (%9.9) taburculuk öncesi ex oldu. Ortalama MPV değeri 9.64±1.15fL,başvuru NIHSS ortalama 9.08 ± 4.89, taburculuk NIHSS ortalama 4.34±4.74 olarak hesaplandı. Başvuru ve taburculuk NIHSS farkı 4 grupta karşılaştırıldığında MPV değeri>9.9-≤10.8 olan 3. Grupta, 1 ve 4. gruba göre prognozun daha iyi olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
AIM: With the increase in the prevalence of intravenous thrombolytic therapy, satisfactory results have been obtained in stroke patients in recent years. In this study, it was aimed to evaluate the effect of the mean platelet volume (MPV), which is routinely checked, on the short-term prognosis and complications of patients who were candidates for iv-tPA treatment with acute ischemic stroke. MATERIAL AND METHODS: Between 01.01.2018 and 01.06.2021, 314 ischemic stroke patients who applied to us with acute neurological deficit were included in the study retrospectively. Alteplase was administered as an intravenous tissue plasminogen activator for 1 hour, MPV value measured before the treatment was evaluated as the main parameter. The patients were examined under 4 groups (≤8.8fL, >8.8- ≤9.9, >9.9-≤10.8, >10.8fL) according to their MPV values, and age, gender, comorbidities, and treatment initiation parameters were standardized by statistical methods. It was compared whether there was a significant difference between the MPV groups in terms of short-term prognosis according to admission NIHSS (National Institutes of Health Stroke Scale) and discharge NIHSS and also bleeding complications in the first 24 hours. RESULTS: A total of 314 patients, 145 women with a mean age of 76.71±12.97, and 169 men with a mean age of 66.31±13.05, were included in the study. 31 patients (9.9%) died before discharge. The mean MPV value was 9.64±1.15fL, mean NIHSS mean 9.08±4.89 at admission, and NIHSS mean 4.34±4.74 at discharge. When the NIHSS difference between admission and discharge was compared in the 4 groups, it was found that the prognosis was better in Group 3 with MPV >9.9-≤10.8 compared to Groups 1 and 4.