Atriyal fibrilasyon bilgi ölçeğinin geliştirilmesi
Development of atrial fibrillation knowledge scale
- Tez No: 718924
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma Atriyal Fibrilasyon Bilgi Ölçeği'nin Geliştirilmesi, geçerlik ve güvenirliğinin değerlendirilmesi amacıyla metodolojik bir araştırma olarak yapılmıştır. Etik kurul ve kurum izni alındıktan sonra Mehmet Akif Ersoy Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi aritmi polikliniği, coumadin polikliniği, kardiyoloji polikliniği ve kliniğine başvuran atriyal fibrilasyon tanılı hastalar ile yürütülmüştür. Çalışmada; Sosyodemografik Özellikler Anket Formu ve Atriyal Fibrilasyon Bilgi Ölçeği kullanılmıştır. Sosyodemografik veriler sayı ve yüzde olarak verilmiştir. Geçerlik için uzman görüşü alınarak Davis tekniği ile kapsam geçerlik indeksi hesaplanmış, yordayıcı geçerlik için çoklu regresyon analizi ve madde ayırt edicilik için %27'lik alt-üst grup karşılaştırması yapılmıştır. Güvenirliliği için ise; Kuder-Richardson 20 ve madde toplam puan korelasyon analizi yapılmıştır. Bireylerin yaş ve eğitim durumu, atriyal fibrilasyon ve oral antikoagülanlar ile ilgili ve K vitamini antagonisti (warfarin) maddelerini; eğitim durumu ve tanı süresi ise yeni nesil oral anikoagülan (YOAK) maddelerinin toplam bilgi puanını önemli ölçüde öngördü. Üst %27'lik grubun puanları ile alt %27'lik grubun puanları arasında anlamlı bir fark bulundu. Ölçeğin Kuder Richardson-20 güvenirlik katsayısı atriyal fibrilasyon ve oral antikoagülanlar ile ilgili maddeler için 0.76, K vitamini antagonisti (warfarin) için 0.52 ve yeni nesil oral antikoagülanlar için 0.53'tür. Ölçek maddelerinin korelasyon katsayıları 0.29 ile 0.74 arasında değişmektedir. Atriyal Fibrilasyon Bilgi Ölçeği, atriyal fibrilasyon tanısı olan ve oral antikoagülan kullanan bireylerin bilgi düzeyini ölçmede geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracıdır.
Özet (Çeviri)
This methodological study sought to develop the Atrial Fibrillation Knowledge Scale and evaluate its validity and reliability. After obtaining the ethical committee and institutional approval, we conducted the study with patients diagnosed with atrial fibrillation who had applied to Mehmet Akif Ersoy Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital arrhythmia polyclinic, coumadin polyclinic, cardiology polyclinic and clinic. We used the Sociodemographic Characteristics Survey Form and the Atrial Fibrillation Knowledge Scale. We gave sociodemographic data in numbers and percentages. We received expert opinion for validity, calculated the content validity index via the Davis technic and conducted the multiple regression analysis for predictor validity and for item discrimination index we compared the 27% lower- upper groups. For reliability we used the Kuder-Richardson-20 and item total score correlation analysis. Age and educational status of the individuals significantly predicted the items related to atrial fibrillation and oral anticoagulants and vitamin K antagonist (warfarin), and educational status and time of diagnosis of the individuals significantly predicted the total knowledge score of the new oral anticoagulant (NOAC) items. We found a significant difference beteween the scores of the upper 27% group and the lower 27% group. The Kuder-Richardson-20 reliability coefficient of the scale was 0.76 for the items related to atrial fibrillation and oral anticoagulants, 0.52 for the items related to vitamin K antagonist (warfarin) and 0.53 for the items related to new oral anticoagulants. Correlation coefficients of the scale items varied from 0.29 to 0.74. The Atrial Fibrillation Knowledge Scale is a valid and reliable measurement tool for measuring the knowledge level of individuals diagnosed with atrial fibrillation and taking oral anticoagulants.