Atriyal fibrilasyonlu hastalara acil servisten taburculuk sırasında verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
Given to patients with atrial fibrillation during discharge from the emergency department evaluation of the effectiveness of training
  1. Tez No: 854720
  2. Yazar: GİZEM YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında amaç; atriyal fibrilasyon (AF) tanılı hastalara acil servisten taburculuk sırasında verilen eğitimin etkinliğini değerlendirmekti. Yöntem: Girişimsel, ön-test ve son-test modeli ile yürütülen randomize kontrollü çalışmaya Mart-Eylül 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi acil servisine başvuran ölçütleri karşılayan 208 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak girişim ve kontrol gruplarına atandı. Veri toplama araçları olarak; tanıtıcı özelliklerin ve hastalığa ilişkin soruların yer aldığı 14 soruluk“Hasta Tanıtım Formu”,“Atriyal Fibrilasyon Eğitim Kitapçığı (Girişim Grubu)”, AF ile ilgili genel bilgilerin, K vitamini antagonisti (warfarin) ile ilgili bilgilerin ve yeni nesil oral antikoagülanlar (YOAK) ile ilgili bilgilerin sorgulandığı 23 maddelik“ Atriyal Fibrilasyon Bilgi Ölçeği”, AF'nin yaşam kalitesini nasıl etkilediğini belirlemeye yönelik soruların yer aldığı“Atriyal Fibrilasyonun Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Anketi”,“Morbidite ve Mortalite Değerlendirme Formu”ve yapılan telefon görüşmelerini standardize etmek amacıyla hazırlanmış“Yapılandırılmış Telefon Görüşmesi Formu”kullanıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde; tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, niceliksel verilerin karşılaştırılmasında, iki bağımsız grup karşılaştırması için bağımsız örneklem t testi, bağımlı gruplar arasındaki fark için ise bağımlı örneklem t testi yapıldı. Bağımsız kategoriler arasındaki ilişki ki kare analizi ile incelenirken bağımlı kategoriler için Mc Nemar testi kullanıldı. Normal dağılım olmayan bağımsız kategoriler için Mann Whitney U testi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is; The aim was to evaluate the effectiveness of the education given to patients diagnosed with atrial fibrillation (AF) during discharge from the emergency department. Method: 208 patients who met the criteria and were admitted to the Ege University Health Application and Research Center emergency department between March 2023 and September 2023 were included in the randomized controlled study conducted with an interventional, pre-test and post-test model. Patients were randomly assigned to intervention and control groups. As data collection tools;“Patient Introduction Form”with 14 questions including introductory features and questions about the disease,“Atrial Fibrillation Training Booklet (Initiative Group)”, general information about AF, information about vitamin K antagonist (warfarin) and new generation oral anticoagulants (NOAC). The 23-item“Atrial Fibrillation Information Scale”, which questions information about AF, the“Impact of Atrial Fibrillation on Quality of Life Questionnaire”, which includes questions to determine how AF affects the quality of life, the“Morbidity and Mortality Evaluation Form”, and was prepared to standardize telephone interviews.“Structured Telephone Interview Form”was used. In the statistical evaluation of the data; Descriptive statistical methods were used to compare quantitative data, independent sample t test was used for comparison of two independent groups, and dependent sample t test was used for the difference between dependent groups. While the relationship between independent categories was examined with chi-square analysis, Mc Nemar test was used for dependent categories. Mann Whitney U test was performed for independent categories that were not normally distributed.