Evaluation of construction technologies for high-rise buildings on an international basis
Yüksek binalarda yapım teknolojilerinin ülkeler bazında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 718944
  2. Yazar: MARAL FAKHARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünyanın farklı ülkelerinde yüksek katlı binaların inşası, toplumlarının gelişmesi nedeniyle dramatik bir şekilde artmaktadır. Tarihi süreç içerisinde yüksek yapılar ilk olarak anıtsal ve dini yapılarla başlamış ve gelişmiştir. Günümüzde yüksek yapılar, şehirlerde ekonomik büyümenin binaları olmanın yanı sıra, ülkeler ve şirketler için hala prestij ve gücün simgesi olmaya devam etmektedir. Bina tasarımı ve yapım sistemlerinin çeşitli yönlerine yönelik birçok alternatif çözümün mevcudiyeti göz önüne alındığında, kapsamlı, alınan kararlar açısından şeffaf ve uygulamada güvenilir ve pratik bir değerlendirme çerçevesine ihtiyaç vardır. Kategorilerin ve kriterlerin seçimine vurgu yaparak ve özelliklerini belirlemek için yüksek bina sistemlerinin değerlendirme sürecinin derinlemesine anlaşılmasına yönelik olarak, literatürden elde edilen bulgular kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, yüksek yapılarda bütün ülkelerde kullanılan mevcut ve ortak yapım sistemleri değerlendirmektir. Bu çalışmanın kapsamı, yüksek binaların yapım teknolojilerinin değerlendirilmesi için bir değerlendirme çerçevesi oluşturmaktır ve bu binaların tasarımına ışık tutabilecek bilgileri vurgulamaktır. Yüksek binalarla ilgili etkili faktörleri analiz etmek için nitel analitik araştırma yöntemi kullanılmıştır. İlk adım, yüksek binaların nasıl oluştuğunu anlamak için yüksek bina tarihini gözden geçirmektir. İlk araştırmalar ve literatür taramasından sonra, yüksek binaların tasarımında etkili olan faktörler sentez yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, yüksek bina örnekleri kullanılan taşıyıcı sistem ve kalıp açısından incelenmiştir. Son olarak, dünya çapındaki yüksek binaların karşılaştırmalı analizi yapılmış ve bu tabloların sonuçları, malzeme, yapım sistemi ve kalıp sistemi gözden geçirme ile ilgili çizelgeler şeklinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction of tall buildings in different countries is increasing dramatically due to the development of human societies. In the historical process, high-rise buildings first was started and developed with monumental and religious buildings. Today, tall buildings, in addition to being buildings for economic growth in cities, are still a symbol of a prestige and power for countries and companies. Given the availability of many alternative solutions to the various aspects of building design and construction systems, there is a need for a framework for evaluation that is comprehensive, transparent in terms of decisions made, and reliable and practical in application. Data obtained from the literature review have been used to identify the components and their characteristics by emphasizing the selection of categories and criteria. The purpose of this study is to evaluate the current solution systems and establish an assessment framework for the evaluation of construction technologies of tall buildings and highlight information that can shed light on the design of these buildings. Qualitative methods of analytical research have been used to analyze the effective factors related to tall buildings. First step is to review the history of tall buildings. After the initial studies, the influential factors in the design have been evaluated using the synthesis method. Examples of tall buildings in terms of structural system and formwork used, have been analyzed. Finally, comparative analysis of tall buildings has been done and the results of these tables have been performed regarding of materials review structural review and formwork review.