Dağıtım lojistiğinde paketlemenin rekabet avantajı sağlanmasındaki rolü: Balıkesir ili uygulaması
The role of packaging in outbound logistics in ensuring competitive advantage: Application in Balıkesir province
- Tez No: 718943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Gittikçe şartları zorlaşan ulusal ve uluslararası ticaretteki rekabetin kurallarına göre ancak en az maliyet, en yüksek müşteri hizmet düzeyini yakalayan işletmeler ayakta kalmaktadır. Lojistik faaliyetlerin yenilikçi bir bakış açısı ile gözden geçirilmesi kaçınılmaz olmuştur. Lojistik faaliyetleri içinde yer alan ve önemli bir maliyet kalemi olan paketleme, ürünün güvenle müşteriye ulaşmasında kilit rol oynayan önemli bir dağıtım faktörüdür. Bu araştırmada, problem iki aşamalı ele alınmıştır. İşletmeler analitik bir paketleme süreci uygulayabilir mi ve dağıtım lojistiğinde paketlemenin rekabet avantajı sağlanmasındaki rolü nedir? Araştırmanın evrenini Balıkesir ilinde faaliyet gösteren imalat, taşımacılık ve depolama işletmeleri oluşturmaktadır. Paket seçimi, paket içi adetleri belirleme ve paket performans takibi başlıkları altında yürütülen vaka çalışmaları ile analitik paketleme sürecinin uygulanabilirliği gösterilmiştir. Dağıtım lojistiğinde paketlemenin rekabet avantajı sağlanmasındaki rolü merak edilmiş ve analiz için anket yönteminden yararlanılmıştır. Dağıtım lojistiğinde analitik paketleme sürecinin rekabet avantajını pozitif ve anlamlı yönde etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the rules of competition in national and international trade, the conditions of which are getting more and more difficult, only the companies with the lowest cost and the highest level of customer service survive. It has become inevitable to review logistics activities with an innovative perspective. Packaging, which is an important cost item in logistics activities, is an important distribution factor that plays a key role in the safe delivery of the product to the customer. In this study, the problem was handled in two stages. Can companies implement an analytical packaging process and what is the role of packaging in providing competitive advantage in outbound logistics? The universe of the research consists of manufacturing, transportation and storage companies operating in Balıkesir province. The applicability of the analytical packaging process has been demonstrated with case studies carried out under the titles of package selection, determination of in-pack quantities and package performance tracking. The role of packaging in providing competitive advantage in outbound logistics was wondered and the survey method was used for analysis. It has been found that the analytical packaging process in outbound logistics affects the competitive advantage positively and significantly.