Johann Baptist Georg Neruda Trompet Konçertosunun icra yönünden değerlendirilmesi
An evaluation of the Johann Baptist Georg Neruda Trumpet Concerto in regards to performance
  1. Tez No: 718945
  2. Yazar: ÖĞÜNÇ POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇİSEM ÖNVER ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çek besteci Johann Baptist Georg Neruda, Bohemya'da 1708 yılında doğmuş 1780 yılında Dresden' de ölmüştür. Besteciliğinin yanı sıra, icracılığıyla da ön plana çıkmıştır. Bir keman virtüözüdür. Dresden saray orkestrasında baş kemancı olarak yıllarca görev yapmıştır. 18. yy. da İtalyan barok müziğinin etkileriyle kendi bestelerini yaparak Dresden saray orkestrasına yeni bir bakış açısı kazandırmış, kültürel farklılıkları sentezlemiştir. Yaptığı besteler ve kompozisyon bilgisi sayesinde, orkestrasında şef olarak görev yapmaya devam etmiştir. Yazdığı yenilikçi oda müziği eserleri saray orkestrasının itibarını yükselterek, kendi müzikal bilgisinin genç müzisyenlere aktarılmasını sağlamıştır. Bu araştırmada Johann Baptist Georg Neruda'nın hayatı, barok dönem, Johann Baptist Georg Neruda Trompet Konçertosu tema ve müzikalite-icra açısından incelenmiş, performanslarını üst seviyede göstermek isteyen öğrenciler için egzersizler, örnekler sunulmuştur. Bu çalışma, trompet repertuarında önemli bir yer tutan Johann Baptist Georg Neruda Trompet Konçertosu adlı eseri yorumlamak, icra etmek isteyen öğrenci ve müzisyenlere bir ışık tutacak nitelikte olup, konçerto hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere yol göstermesi amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Czech composer Johann Baptist Georg Neruda was born in Bohemia in 1708 and died in Dresden in 1780. Besides being a composer, he also come into prominence with his performance. He is a violin virtuoso. He served as the principal violinist in the Dresden palace orchestra for many years. He brought a new perspective to the Dresden palace orchestra at 18th century by making his own compositions with the influence of Italian baroque music, and synthesized cultural differences. He continued to work as a conductor in the orchestra by virtue of his compositions and melody knowledge. The innovative chamber music works he wrote increased the reputation of the palace orchestra and ensured that his musical knowledge was transferred to young musicians. In this research, the life of Johann Baptist Georg Neruda, the baroque period, Johann Baptist Georg Neruda Trumpet Concerto were examined in terms of theme and musicality-performance, and exercises and examples were presented for students who want to show their performances at a high level. This study has been carried out to shed light on students and musicians who want to interpret the Johann Baptist Georg Neruda Trumpet Concerto, which has an important place in the trumpet repertoire, and to guide those who want to have information about the concerto.