Türkiye'de imar affı / barışı kanunlarının uygulamaları ve karşılaşılan sorunlar: Alanya örneği
Applications of zoning amnesty/peace laws in Turkey and encountered problems: Alanya example
- Tez No: 718947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de bugüne kadar yürürlüğe giren imar affı / barışı kanunlarının uygulama alanlarının tespiti, etkilerinin ve sorunların belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, kendi alanında ve uygulama bölgesinde gerçekleştirilen öncü çalışmalardan olması ve kanun yapıcılara aksaklıkların giderilmesi açısından yol gösterici nitelikte olması nedeniyle önem arz etmektedir. Araştırma karma araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, ilk olarak nitel araştırma yöntemlerinden gömülü teori kapsamında 17 paydaş ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen mülakatlar sonucunda katılımcıların imar affı/barışı kapsamında 5 farklı uygulama gerçekleştirdikleri, imar affı / barışına yönelik 8 olumlu ve 10 olumsuz etki hissettikleri ve imar affı/barışının uygulamaları esnasında 6 farklı sorunla karşılaştıkları saptanmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda katılımcılara anket uygulanmıştır. Anket Aralık 2020 tarihinde, 392 katılımcıya uygulanmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde imar affı / barışı kanununun uygulamada çok yönlü olması ile birlikte mevzuatsal nedenlere bağlı olarak uygulamalarda sorunlar yaşandığı görülmektedir. Bu bağlamda, önümüzdeki dönemlerde imar affı / barışı benzeri kanunların çıkartılması durumunda mevzuatın bütün detayları ile ele alınıp, uygulamasında yaşanılabilecek sorunların öngörülerek hazırlanmasının imar affı / barışının olumlu yönde etkilerini arttırabileceği, bununla birlikte yaşanan sorunlara gerek kamusal gerekse uygulama noktasında çözüm üretebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out for the determining of application field of the zoning peace and amnesty laws and determining problems and results so far in Turkey. Research is important in terms of its pioneer condition in its application area and it's directive character to the lawmakers with regard to elimination of the problems. The study was carried out using mixed research method. In this context, firstly, semi-structured interviews were conducted with 17 stakeholders within the scope of grounded theory, one of the qualitative research methods. The interviews were held in November 2020. As a result of the interviews, it was determined that the participants carried out 5 different applications within the scope of zoning amnesty / peace, felt 8 positive and 10 negative effects on zoning amnesty / peace and faced 6 different problems during the implementation of zoning amnesty / peace. The second stage of the research was carried out using the quantitative research method. In this context, a questionnaire was applied to the participants. The questionnaire was applied to 392 participants in December 2020.When the research findings are examined, it is seen that although the zoning amnesty / peace law is versatile in practice, there are problems in implementation due to legislative reasons. In this context, it is anticipated that in the upcoming periods, if laws like zoning amnesty / peace are enacted, drafting the legislation with all its details and anticipating the problems that may be experienced in its implementation will increase the positive effects of zoning amnesty / peace, and It is predicted that it can produce solutions to the problems experienced both in public and at the point of application.