Türkiye'de imar aflarının etkileri: İmar barışı örneği
Effects of zoning amnesties in Turkey: The case of zoning peace
  1. Tez No: 613598
  2. Yazar: ÖZKAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye'de özellikle 1950'li yıllardan itibaren kırdan kente olan göç hareketlerinin yaygınlaşması neticesinde, göç etmiş kesimin konut ihtiyacının yerel idareler yahut devlet tarafından karşılanamaması sonucunda, vatandaşlarca gecekondu veya kaçak yapı inşası yoluna gidilmiştir. Kaçak yapılar, ilk etapta dar gelirli gruplar tarafından yapılsa da, sonrasında kar elde etme amacına dönük olarak rant elde etmek isteyen diğer kesimlerce de yapılmıştır. Türkiye'de şimdiye kadar yirmiden fazla imar affı uygulamaya konulmuş, ancak çıkarılan kaçak yapılara ilişkin sorunları çözememiş, tam tersine kaçak yapılara af getirilmesiyle, bireylerin kar elde etme güdüsünü tetikleyerek ve konut ihtiyacına sahip vatandaşları kaçak yapı inşasını teşvik etmiştir. Çıkarılan her af yasası sonrasında kaçak yapı sayısında bir artış yaşanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'de imar hukuku ve politikasına değinilmekte, ikinci bölümünde imar aflarının hukuk ve politika bakımından değerlendirilmesi yapılmakta, kente karşı suç, imar suçları, imar affına giden süreçte imar mevzuatına aykırı şekilde inşa edilen yapılarda yasama, yürütme ve yargı organlarının sorumlulukları ve bireylerin davranışları ele alınmakta, üçüncü bölümde ülkemizde uygulanmış imar aflarının ve imar affı uygulamalarının nedenleri, amaçlarının yanı sıra siyasi, ekonomik, sosyolojik temelleri üzerinde durulmakta, özellikle gecekondular başta olmak üzere kaçak yapıların yerel ve ulusal düzeyde etkileri ortaya konulmakta, dördüncü bölümde ise, Türkiye'de en son uygulamaya konulmuş olan imar barışı uygulamasının olumlu ve olumsuz yönleri ile hem kırsal alanlarda hem de kentsel alanlarda meydana gelen değişimler anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey in particular as a result of widespread migration from rural to urban areas since the 1950s, local authorities the need for housing has migrated part or as a result can not be met by the state, the citizens slums or build illegal structures have been made to the road. Although illegal buildings were initially built by low-income groups, they were also constructed by other segments who wanted to earn rent for the purpose of profit. until now have been put into more than twenty development amnesty applications in Turkey, but could not solve the problems related to the removal of illegal structures, by introducing an amnesty to the contrary, illegal structures, citizens have the need to trigger the urge to profit individuals and housing has promoted the construction of leaks. There was an increase in the number of illegal buildings after each amnesty law. In the first part of the study is referred to the zoning law and policy in Turkey, to be assessed in terms of the second part of the zoning amnesty law and policy scheduled, crimes against city, urban crime, development amnesty to the process leading up to the legislative structures built in violation of the zoning legislation, executive and judicial bodies and responsibilities of individuals behavior are dealt with, the causes of our country in the third section applied zoning amnesty and development amnesty applications, as well as the objectives of political, economic, is focused on the sociological basis, especially in squatters lays down the local and impacts at the national level of illegal structures, especially in the fourth chapter in Turkey the positive and negative aspects of the latest zoning peace practice and the changes in both rural and urban areas are explained.