Türkiye'de politika belgelerinde imar affı ve imar barışı düzenlemelerinin incelenmesi
Examination of zoning amnesty and zoning peace regulations in policy documents in Türkiye
- Tez No: 914004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN ATAK ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kamuoyunda İmar Barışı olarak ifade edilen hukuki düzenleme, 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 16. maddesi ile düzenlenmiştir. Bu madde, 3194 sayılı İmar Kanunu'na geçici bir madde olarak eklenmesi sonucunda ilgili kanunda bazı değişiklikler önermiştir. Buna göre; 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ancak yapı ruhsatı bulunmayan ya da ruhsat ve eklerine aykırı olan yapıları hem kayıt altına almak hem de imar barışını sağlayabilmek adına yapı kayıt belgesi verileceği ifade edilmiştir. Böylece kanunun belirlemiş olduğu tarihten önce ve koşullara uygunluk gösteren istisnai durumlar dışındaki bütün ruhsatsız ya da ruhsat ve eklerine aykırı yapıların yasallaşmasının önü açılmıştır. Bu çalışmada İmar Barışı' nın bir imar affı düzenlemesi, olup olmadığı konusunda bir değerlendirme yapılabilmesi amacıyla politika belgeleri, meslek odalarının rapor ve görüşleri ile gazete haberleri incelenmiştir. İncelenen politika belgeleri; ilk imar affı yasasının uygulandığı 1948 yılından başlanarak 2018 yılına kadar imar affı yasalarını içeren 23 adet mevzuat metni, bu yasaların görüşmelerinin sağlandığı Türkiye Büyük Millet Meclisi birleşim toplantılarını içeren 40 tutanak ve 12 adet Kalkınma Planı ve 10 adet Özel İhtisas Komisyonu Raporundan oluşmaktadır. Bunun yanında Meslek odalarının rapor ve görüşleri ile ilgili 25 belge ve konuyla ilgili 70 adet gazete haberi üzerinden inceleme yapılmıştır. Bu nitel çalışmanın sonucunda betimsel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmada dönemsel özellikleri içerisinde incelenen politika belgeleri ile İmar Barışı düzenlemesi ve uygulamalarının etkilerinin gözlemlendiği meslek odalarının rapor ve görüşleri ile gazete haberlerinden elde edilen bulgular doğrultusunda İmar Barışı düzenlemesinin bir imar affı düzenlemesi olduğunun tespit edildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The legal arrangement referred to in the public opinion as Zoning Peace is regulated by Article 16 of the Law No. 7143 on the Restructuring of Taxes and Some Other Receivables and Amendments to Certain Laws. This article proposes some amendments to the relevant law as a result of the addition of a temporary article to the Zoning Law No. 3194. accordingly, it is stated that a building registration certificate will be issued in order to register the structures built before December 31, 2017, but which do not have a building license or are contrary to the license and its annexes, and to ensure zoning peace. Thus, the law paves the way for the legalization of all structures without a building license or in violation of the license and its annexes, except for exceptional cases, before the date determined by the law. In this study, policy documents, reports and opinions of professional chambers and newspaper articles were analyzed in order to assess whether the Zoning Peace is a zoning amnesty regulation. The policy documents analyzed consist of 23 legislative texts containing zoning amnesty laws starting from 1948 when the first zoning amnesty law was implemented until 2018, 40 minutes of the Grand National Assembly of Türkiye meetings where these laws were discussed, 12 Development Plans and 10 Special Specialization Commission Reports. In addition, 25 documents related to the reports and opinions of professional chambers and 70 newspaper articles on the subject were analyzed. As a result of this qualitative study, a descriptive evaluation was made. In line with the findings obtained from the policy documents analyzed in terms of their periodic characteristics, the Zoning Peace regulation and the reports and opinions of the professional chambers where the effects of its implementations are observed, and the newspaper articles, it has been determined that the Zoning Peace regulation is a zoning amnesty regulation.