Adjuvan ile indüklenmiş deneysel artrit modelinde punicalagin, mirisetin, kaemferol ve fisetin uygulamalarının antienflamatuvar etkinliklerinin incelenmesi
Investigation of antiinflammatory activities of punicalagin, myricetin, kaempferol and fisetin in the adjuvant-induced experimental arthritis model
  1. Tez No: 718956
  2. Yazar: HAVA GEZİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BERKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapılan bu çalışmada adjuvanla indüklenmiş deneysel artrite karşı punicalagin (PUN), mirisetin (MYC), kaemferol (KMP) ve fisetin (FST) uygulamalarının antienflamatuvar etkinliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda Wistar Albino cinsi, 77 adet dişi sıçan kullanılmıştır. Çalışmamızda toplam 11 deney grubu oluşturulmuş olup bu gruplar sırasıyla; kontrol, Freund's Complete Adjuvant (FCA), FCA+PUN100 (100 mg/kg), FCA+PUN200 (200 mg/kg), FCA+MYC100 (100 mg/kg), FCA+MYC200 (200 mg/kg), FCA+KMP100 (100 mg/kg), FCA+KMP200 (200 mg/kg), FCA+FST100 (100 mg/kg), FCA+FST200 (200 mg/kg) ve FCA+IBP (100 mg/kg) gruplarıdır. FCA (10 mg/mL) çalışmanın ilk günü hayvanların sol ayak pençelerine intradermal olarak uygulanmış olup diğer maddeler çalışmanın 17.-27. günleri arasında her gün gavaj youyla uygulanmıştır. Çalışmanın 28. günü, ksilazin ve ketamin anestezisi altında tüm hayvanların kardiak punction ile kanları alınarak sakrifiye edilmiş ve sol gastroknemius kasları izole edilmiştir. Kas dokusunda malondialdehit (MDA) düzeyine, protein karbonil düzeyine, 8-hidroksi deoksi guanozin (8-OH dG) düzeyine, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz, glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve glutatyon redüktaz (GSH-Rx) aktiviteleri ile redükte glutatyon (GSH) düzeyine, inflamatuvar yanıtın gözlenmesi için ise tümör nekroz faktör alfa (TNF-α), interlökin-6 (IL-6), nitrik oksit (NOx) ve prostaglandin E2 (PGE2) düzeylerine bakılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS v16.0 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler ortalama±standart sapma şeklinde ifade edilmiş ve p değeri 0,05 ve daha küçük olan veriler istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey testi kullanılmıştır. FCA uygulamasının kas dokusundaki lipid peroksidasyonunu, protein ve DNA oksidasyonunu ve enflamatuvar yanıtı arttırdığı, antioksidan savunma sistemini ise zayıflattığı görüldü. Özellikle punicalagin, mirisetin ve yüksek doz fisetin uygulamalarının kas dokusundaki oksidatif stresi ve enflamasyonu önlediği, antioksidan savunma sistemini ise indüklediği gözlendi. Dolayısıyla romatoid artritte artan enflamasyon ve oksidatif stresin bu fitokimyasalların kullanılmasıyla birlikte azaldığını söylemek mümkündür. Çalışmamızın sonucu olarak, bu fitokimyasalların romatoid artritte oluşabilecek enflamasyonun ve oksidatif stresin baskılanmasında gıda destek ürünü olarak kullanılabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the anti-inflammatory effects of punicalagin (PUN), myricetin (MYC), kaemferol (KMP) and fisetin (FST) applications against adjuvant-induced experimental arthritis. In our study, 77 female Wistar Albino rats were used. In our study, a total of 11 experimental groups were formed and these groups were respectively; control, Freund's Complete Adjuvant (FCA), FCA+PUN100 (100 mg/kg), FCA+PUN200 (200 mg/kg), FCA+MYC100 (100 mg/kg), FCA+MYC200 (200 mg/kg), FCA +KMP100 (100 mg/kg), FCA+KMP200 (200 mg/kg), FCA+FST100 (100 mg/kg), FCA+FST200 (200 mg/kg) and FCA+IBP (100 mg/kg) groups. FCA (10 mg/mL) was applied intradermally to the left foot claws of the animals on the first day of the study, and the other substances were applied on days 17-27 of the study. It was applied by gavage every day between the days of On the 28th day of the study, all animals were sacrificed by cardiac puncture under xylazine and ketamine anesthesia, and the left gastrocnemius muscles were isolated. In muscle tissue, malondialdehyde (MDA) level, protein carbonyl level, 8-hydroxy deoxy guanosine (8-OH dG) level, superoxide dismutase (SOD), catalase, glutathione peroxidase (GSH-Px) and glutathione reductase (GSH-Rx) activities reduced glutathione (GSH) level, and tumor necrosis factor alpha (TNF-α), interleukin-6 (IL-6), nitric oxide (NOx) and prostaglandin E2 (PGE2) levels to observe the inflammatory response. Statistical analysis of the study was made using SPSS v16.0 statistical program. Obtained data were expressed as mean±standard deviation, and data with a p value of 0,05 or less were considered statistically significant. One-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey test were used to evaluate biochemical parameters. It was observed that FCA application increased lipid peroxidation, protein and DNA oxidation and inflammatory response in muscle tissue, while weakening the antioxidant defense system. It was observed that especially punicalagin, myricetin and high-dose fisetin applications prevented oxidative stress and inflammation in muscle tissue and induced the antioxidant defense system. Therefore, it is possible to say that the increased inflammation and oxidative stress in rheumatoid arthritis decrease with the use of these phytochemicals. As a result of our study, it can be suggested that these phytochemicals can be used as food supplements to suppress inflammation and oxidative stress that may occur in rheumatoid arthritis.