Meşe palamudu (Quercus ithaburensis)'ndan piroliz yöntemiyle yakıt üretiminin optimizasyonu
The optimization of producing fuel from acorn with pyrolysis method
  1. Tez No: 718955
  2. Yazar: EMİRHAN YELEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu günlerde fosil yakıtların kullanımının yoğun bir şekilde olmasıyla alternatif enerji kaynağı arayışı sürekli devam etmektedir. Bu bağlamda yapılan çalışmada, biyokütle kaynaklarından olan meşe palamudu (Quercus Ithaburensis) biyoyakıt için alternatif enerji kaynağı olarak düşünülmüş ve piroliz yöntemi vasıtasıyla pirolitik yağ üretimi gerçekleştirilmiştir. Ürünler 4 farklı parametre koşullarıyla optimize edilmiştir. Bu parametreler, sıcaklık, sürükleyici azot gazı akış hızı, tanecik boyutu ve ısıtma hızıdır. Yapılan optimizasyon çalışmasında en uygun pirolitik yağ üretim koşulları; 500 °C sıcaklık, 1 L/dak sürükleyici azot gazı akış hızı, 0-2 mm tanecik boyutu, 10 °C/dak ısıtma hızı ve 30 dakika sabit alıkoyma süresi olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu üretim şartları ile üretilen pirolitik yağ miktarı en yüksek kütlesel oran olarak %19,40 olduğu belirlenmiştir. Elde edilen pirolitik yağın fiziksel özelliklerinden yoğunluk 1,089 g/cm3, 40°C için kinematik viskozite 9,20 mm2/s, su oranı 2,72 mg/kg ve kükürt oranı 0,47 ppm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the intense use of fossil fuels, the search for alternative energy sources continues. In this context, in this study, acorn (Quercus Ithaburensis), which is one of the biomass sources, was considered as an alternative energy source for biofuel and pyrolytic oil was produced by the pyrolysis method. The products are optimized with 4 different parameter conditions. These parameters are temperature, entraining nitrogen gas flow rate, particle size and heating rate. In the optimization study, the most suitable pyrolytic oil production conditions; It was determined as 500 °C temperature, 1 L/min entraining nitrogen gas flow rate, 0-2 mm particle size, 10 °C/min heating rate and 30 min fixed retention time. It was determined that the amount of pyrolytic oil produced with these determined production conditions was 19.40% as the highest mass ratio. From the physical properties of the obtained pyrolytic oil, the density was 1.089 g/cm3, the kinematic viscosity at 40°C was 9.20 mm2/s, the water ratio was 2.72 mg/kg, and the sulfur ratio was 0.47 ppm.