Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde radyo ve televizyon yayın hizmetleri denetim mekanizmaları
Supervision mechanism of radio and television broadcast services in European Union (EU) countries
- Tez No: 718978
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Public Administration, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği Ülkelerinde Radyo ve Televizyon Yayın Hizmetleri bağlamında denetim mekanizmaları incelenerek, yapılan denetim ve düzenleyicilerin Türkiye'deki Yayın Hizmetlerinin düzenlenmesinde ve denetlenmesindeki alınan tedbirlerle kıyaslanmasını sağlamaktır. Ayrıca Türkiye ve diğer ülkelerdeki Sosyal Medyaya ilişkin alınan tedbirleri kıyaslamak ve eksikleri belirleyerek literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.Nitel araştırma yöntemi ile birlikte betimleme ve açıklama yönteminin kullanıldığı ve literatürün tarandığı bu çalışmada, Avrupa Birliği Ülkelerinde Radyo ve Televizyon Kurulları ve Denetim faaliyetleri, seçilen sekiz Avrupa ülkesi (Almanya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İspanya ve İtalya) üzerinden radyo ve televizyon üst kurullarının kuruluş ve işleyişi incelenecektir. Ayrıca Sosyal Medya Görsel ve İşitsel Medya bağlamında değerlendirilerek, sosyal medya alanında yapılmış olan yasal düzenlemeler ve denetim tedbirleri güncel olarak Almanya, Avusturya, Fransa ve Türkiye'nin Sosyal Medya alanında almış olduğu tedbirler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the control mechanisms in the context of Radio and television broadcasting in the European Union countries and to compare the inspections and regulatory authorities with the measures taken in the regulation and supervision of broadcasting in Turkey. The study also aims to contribute to the literature by comparing the measures taken regarding social media in Turkey and other countries and also identifying the shortcomings. In this study, using the qualitative research methods such as description, explanation, and scanning the literature, the formation and the auditing activities of broadcasting councils were examined in selected countries of the European Union (Germany, Belgium, Denmark, Finland, France, Spain and Italy). In addition, social media as assessed in the context of visual and audio media, the legal regulations and control measures in the field were examined on the basis of current measures of Germany, Austria, France and Turkey.