Engelli çocuğu olan ailelerin karar verme stratejileri ile duygusal zekâları arasındaki ilişki
The relationship between the decision-making strategies and theemotional intelligence of families with disabled children
- Tez No: 718990
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnterdisipliner Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmada engelli çocuğu olan ailelerin karar verme stratejileri ile duygusal zekâları arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim ve öğretim yıllında Gebze'de bulunan özel rehabilitasyon merkezinde engelli çocuğu olan 200 aile ile gerçekleşmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Melbourne Karar Verme Ölçeği I-II, Bar-On Duygusal Zekâ Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Demografik bilgi formu kullanılmıştır.Verilerin analizinde; Pearson koreasyon, bağımsız gruplar t testi, Mann Whitney u testi, Tek yönlü Anova testi, Krustal Wallis ayrıca post hoc testlerinden Turkey testi kullanılmıştır. Katılımcılardan toplanan ölçek sonuçları SPSS 26.0 programıyla analize edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre engelli çocuğu olan ailelerin algılanan aile desteği ile karar verme puanlarına bakıldığında yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve çalışma durumu açısından anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Engelli çocuğu olan ailelerin algılanan aile desteği ile karar verme puanlarının, çocuğun engel durumu açısından zihinsel yetersizliği tanılı çocukların ailelerinin erteleyici karar verme puanları farklılaşmaktadır. Diğer alt boyut puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Engelli çocuğu olan ailelerin duygusal zekâ puanları cinsiyet açısından incelendiğinde, kadınların erkeklere göre empati ve dürtü kontrolü puanlarının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Engelli çocuğu olan ailelerin duygusal zekâ puanları yaş açısından bakıldığında kişiler arasında 30 yaşın altında olan engelli ailelerinin, Empati ile Duygusal benlik bilinci boyutlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca engelli çocuğu olan ailelerin duygusal zekâ puanlarının eğitim durumu farklı aileler arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the decision-making strategies of families with disabled children and their emotional intelligence in terms of different variables. Relational screening model was adopted for this research. The research was conducted with 200 families with disabled children in the special education and rehabilitation centerlocated in Gebzeduring the 2020-2021 academic year.Melbourne Decision Making Questionary I-II, Bar-On Emotional Intelligence Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and demographic information form wereused as data collection tools in this research.Pearson correlation, The Independent Samples t test, Mann-Whitney U test, One-Way analysis of variance, Kruskal Wallis, and Turkey test, one of the post hoc tests wereutilized in order to analyze the data. The scale scores obtained by the participants were analyzed with the SPSS 26.0 program. According to the results of the study, when the decision-making scores by perceived family support of families with disabled children are examined, it has beenconcluded that there is no significant difference in terms of age, gender, educational status, and employment status.Concerning the decision-making scores by perceived family support of families with disabled children,the delaying decision-making scoresof families whose children are diagnosed with an intellectual disability differ. It is concluded that there is no significant difference among other sub-dimension scores. Examining the emotional intelligence scores of families with disabled children in terms of gender, it has been realized that women have higher impulse control and empathy scores than men.When the emotional intelligence scores of families with disabled children are examined in the matter of age, the results demonstrate that the dimensions