Diş hekimlerinin kök kanal tedavisi uygulamalarında irrigasyon alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation habits and practices of dentists in root canal treatment practices
- Tez No: 718997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DENİZ SUNGUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızın amacı, Türkiye'deki diş hekimlerinin irrigasyon uygulama ve alışkanlıklarının bir anket çalışması ile değerlendirilmesidir. Katılımcıların yaş, cinsiyet, klinik tecrübe, çalıştıkları coğrafi bölge, mesleki unvan, uzmanlık alanı ve aylık endodontik tedavi sıklıklarına ilişkin 7 ve irrigasyon protokollerine ilişkin 18 soru olmak üzere toplamda 25 soru içeren bir anket düzenlenmiştir. Anket çalışmamız Türk Dişhekimleri Birliği ve Türk Endodonti Derneği veri tabanındaki üyelere e-posta, sosyal medyadaki diş hekimlerine ise bağlantı linki aracılığıyla gönderilmiştir. Geri dönüş alınan 520 adet katılımcıdan 57'si, hiç kök kanal tedavisi uygulamadığını belirttiği için verilerin analizi 463 kişi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veriler IBM SPSS V23 (Chicago, IL, ABD) programı ile analiz edilmiştir. Kategorik verilerin analizinde ki-kare testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise Bonferroni düzeltmeli ki-kare testi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p ≤ 0,05 olan veriler istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmamızda katılımcıların %98,3'nün en sık kullandığı irrigasyon ajanı sodyum hipoklorit (NaOCl) ve en sık kullanılan NaOCl konsantrasyonu (%45,1) %2,5'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to assess irrigation practices and habits of dentists in Turkey through a survey study. A survey consists of a total of 25 questions including 7 questions related to survey participants' age, gender, clinic experience, geographical region, professional title, specialization and frequency of endodontic treatment; and 18 questions related to irrigation protocols was prepared. The survey has been sent to registered members of the database of the Turkish Dental Association and Turkish Endodontics Association through e-mails, and to dentists on social media through hyperlinks. The analysis has been conducted based on the survey responses collected from 463 participants as, the remaining 57 participants indicated that they did not performe any root canal treatment. The data has been analyzed with IBM SPSS V23 (Chicago, IL, USA) software. The chi-square test has been used for analyzing categorical data while, chi-square test with Bonferroni correction has been used for comparing data between different groups. Data with a level of significance p ≤ 0.05 has been accepted as statistically significant. Participants' geographical region that they work in, their specialization and frequancy of endodontic treatments have been found to be effective in their irrigation practices and habits. In the survey, it was observed that the sodium hypochlorite (NaOCl) is the most used irrigant (98.3%) with the concentration of 2.5% (45.1%).