A liberal intellectual in the transition to multi-party system in Turkey: Ahmet Emin Yalman
Türkiye'de çok partili sisteme geçişte liberal bir entelektüel: Ahmet Emin Yalman
- Tez No: 719010
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Liberalizm, bireylere kendi rönesanslarını yaşatırken, doğası gereği onları bazen ikilemde, hatta çelişkide dahi bırakabilmektedir; liberalizmin bu müphem doğası, Türk liberallerini de çoğu kez tereddütte bırakmıştır. Türk liberallerinin trajedisi, devlet-toplum ilişkilerinde arada kalmaları ve iktidar ile muhalefet arasındaki pozisyonlarında zaman zaman ikircikli konumlarda yer almalarıdır. Bu çalışmanın ana eksenini oluşturan Ahmet Emin Yalman'ın (1888-1972) önemi, İkinci Meşrutiyet döneminden Cumhuriyet dönemine dek Türkiye'nin en kritik dönüşümlerine tanıklık etmiş bir gazeteci olarak Türk liberalleri içerisinde bu kırılgan yapıyı gözler önüne sermiş bir figür olmasıdır. Bu yüzden, Türkiye'de demokratik konsolidasyonun en temel sınavı olan çok partili sisteme geçişte Yalman'ın fikriyatını anlamak, hem Türkiye'deki liberal düşünceye nüfuz etmek hem de o dönem hakkında fikir edinmek açısından elzemdir. Gel gelelim, Yalman'ın en büyük trajedisi, başta Demokrat Parti Hükümeti ve Adnan Menderes ile yaşadığı sevgi-nefret ilişkisi ve ardından tutkulu gazeteci kimliği ile liberal entelektüel kimliği arasında sıkışıp kalmasıdır. Öte yandan, mesleğiyle kurduğu duygusal bağ ile entelektüel bağ arasındaki çatışmayı da sıklıkla yaşaması; zamana ve bağlama göre liberal duruşundan tavizler vermesi onu tartışmalı bir isim haline getirmiştir. Bu çalışma, Ahmet Emin Yalman'ın rönesansının bir portresini çizmeye çalışırken, Yalman'ın Türkiye'nin demokrasiye geçiş sürecindeki düşüncelerini ve niyetlerini tartışacaktır.
Özet (Çeviri)
While liberalism makes individuals experience their renaissance, it can sometimes leave them in a dilemma or even contradiction due to its nature; this ambiguous nature of liberalism has also often left Turkish liberals hesitant. The tragedy of Turkish liberals is that they remain in between state-society relations and take ambivalent positions between the government and the opposition from time to time. The importance of Ahmet Emin Yalman (1888-1972), who constitutes the central axis of this study, is that as a journalist who witnessed the critical watersheds of Turkey from the Second Constitutional Era to the Republican period, he was a figure among Turkish liberals who reveals this fragile structure. Therefore, in the transition to the multi-party system, which is the most fundamental test of democratic consolidation in Turkey, understanding Yalman's thoughts is essential in penetrating liberalism in Turkey and getting an idea about that period. Nevertheless, Yalman's biggest tragedy is foremost his love and hate relationship with the Democrat Party government and Adnan Menderes, and then his being stuck between his passionate journalist identity and his liberal intellectual identity. On the other hand, the fact that he constantly experiences the conflict between the emotional and the intellectual bond with his profession that he had established, and he made concessions from his liberal stance according to time and context, has made him a controversial name. This study will discuss Ahmet Emin Yalman's opinions and intentions in Turkey's transition to democracy while trying to depict a portrait of his renaissance.