La Guerre de Corée et la militarisation de l'opinion publique Turque
Kore Savaşı ve Türkiye kamuoyunun militarizasyonu
  1. Tez No: 922769
  2. Yazar: OYLUM BÜLBÜL BEŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGÜR ADADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez, militarizm ve militarizasyon kavramları çerçevesinde Kore Savaşı'nın Türkiye kamuoyundaki yansımalarını incelemektedir. Militarizm salt askeri boyutuyla değil şiddet üreten toplumsal bir süreç olarak sosyal ve kültürel boyutuyla ele alınmıştır. Çalışma Türkiye'nin Kore Savaşı'nın kamuoyunda nasıl meşrulaştırıldığı, kamuoyu desteği sağlamaya yönelik militarizasyon süreçlerinin hangi yapı, aktör ve mekanizmalar aracılığıyla nasıl şekillendiğini anlamayı amaçlar. Kore Savaşı aynı zamanda tarihsel olarak Türkiye'nin tek partili rejimden çok partili rejime yöneldiği bir zaman diliminde gerçekleşir.“Demokrasiye geçiş”sürecinde yaşanan tartışmalar, siyasal yelpazenin sağ ve solunda konumlanan düşünce hareketleri, siyasal kamplaşmalar ve iktidar-muhalefet hesaplaşmalarının etkileri Kore Savaşı gündemine uzanır. Soğuk Savaş'ın yerel ve küresel dinamikleri bu bağlamda tezde eleştirel bir perspektifle değerlendirilmiş, anti-komünist militarizmin Türkiye'nin siyasal yapısı, düşünce dünyası ve popüler belleğindeki izleri örneklenmiştir. Bu kapsamda 1947-1953 yıllarını kapsayan tematik arşiv taraması yapılmış, Meclis konuşmalarının tutanakları incelenmiş ve konuyla ilgili diğer birinci el kaynaklardan yararlanılmıştır. Tematik arşiv taraması kapsamında Zafer, Vatan, Hürriyet, Cumhuriyet, Ulus, Yeni Sabah, Kudret günlük ulusal gazeteleri; liberal sağ çizgideki Hür Fikirler, Millet, Haftalık Siyasi Müstakil Gazete; aşırı sağ, Türkçü çizgideki Orkun, Büyük Doğu, Serdengeçti dergileri; Nurcu- İslamcı çizgideki ilk yayın organı olan haftalık Hür Adam gazetesi, İslamcı çizgideki Sebilürreşad ve Selamet dergileri; sol bir yayın politikası izleyen, Gerçek, Gün, Markopaşa, Medet haftalık gazeteleri ve Nuh'un Gemisi dergisi taranmıştır. Ayrıca savaşın popüler kültür ve kolektif hafızadaki izleri, Kore Savaşı'nın 60. yılı sonrasında yayımlanan romanlar ile Ayla (2017) ve Taegukgi Hwinalrimyeo (Savaş Kardeşliği, 2004) filmleri üzerinden çözümlenmiştir. Karşılaştırmalı çözümlemelerle incelenen eserlerin dönemin resmi söylemi, Soğuk Savaş militarizmi, toplumsal militarizasyon ve mobilizasyon süreçlerine yaklaşımları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the repercussions of the Korean War on Turkish public opinion through the concepts of militarism and militarization. Militarism is not only considered in its military aspect but is also examined as a societal process that generates violence, incorporating social and cultural dimensions. The study explores how Turkey's participation in the Korean War was legitimized and how militarization processes mobilized public support by analyzing the structures, actors, and mechanisms involved. The Korean War occurred during Turkey's transition from a single-party regime to a multiparty system. Debates on democratization, ideological divisions between the right and left, and political confrontations between the government and opposition shaped the war's discourse. This study critically examines local and global Cold War dynamics, highlighting traces of anti-communist militarism in Turkey's political structure, intellectual sphere, and collective memory. The research is based on a thematic archival analysis (1947–1953), including parliamentary debate records and primary sources. It examines national newspapers (Zafer, Vatan, Hürriyet, Cumhuriyet, Ulus, Yeni Sabah, Kudret) and periodicals from different political orientations: the liberal right (Hür Fikirler, Millet, Haftalık Siyasi Müstakil Gazete), nationalist far-right (Orkun, Büyük Doğu, Serdengeçti), Islamist press (Hür Adam, Sebilürreşad, Selamet), and leftist press (Gerçek, Gün, Markopaşa, Medet, Nuh'un Gemisi). Furthermore, the impact of the Korean War on popular culture and collective memory is examined through novels published after the 60th anniversary of the conflict and the films Ayla (2017) and Taegukgi Hwinalrimyeo (Brotherhood of War, 2004). The comparative analysis of these works highlights their approaches to official discourse, Cold War militarism, and the processes of militarization and social mobilization.