COVİD-19'lu hastaların fiziksel aktivite düzeylerinin yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of physical activity levels on quality of life of patients with COVID-19
  1. Tez No: 719020
  2. Yazar: CANAN SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Covid-19'un insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini minimize eden durumların neler olduğunun bilinmesinin salgınla mücadelede yararlı olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada fiziksel aktivite düzeyile Covid-19'un yaşam kalitesi üzerindeki etkisi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya daha önce Covid-19 geçirmiş 200 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara hastalık öncesi fiziksel aktivite düzeylerinin belirlenmesi amacıyla uluslararası fiziksel aktivite anketi uygulanmış ve hastalık sırasında Covid-19'un yaşam kalitesi üzerindeki etkinin belirlenmesi amacıyla da uluslararası yaşam kalitesi ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Çalışmada yaş, medeni durum, cinsiyet, eğitim ve fiziksel aktivite düzeyi ile Covid-19 kaynaklı hastalığın yaşam kalitesi üzerindeki etkisi arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is thought that knowing the situations that minimize the negative effects of Covid-19 on human health will be useful in the fight against the epidemic.In this study, it was aimed to investigate the relationship between the level of physical activity and the effect of Covid-19 on quality of life.200 people who had previously had Covid-19 participated in the study voluntarily. An international physical activity questionnaire was applied to the participants to determine their pre-disease physical activity levels, and an international quality of life scale was applied to determine the effect of Covid-19 on the quality of life during the disease.SPSS 22 package program was used in the analysis of the data.