2001- 2021 arası Afganistan kamu yönetiminde yolsuzluk
Corruption in Afghanistan public administration between 2001- 2021
- Tez No: 719036
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yolsuzluk, bugün dünyanın en büyük sorunlarından birini teşkil etmekte ve istikrar ve güvenlik için ciddi bir tehdit olarak kabul edilmektedir. Yolsuzluk yaygın bir olgudur ve belirli bir coğrafyası yoktur. Ancak bu olgunun kapsamı, türü ve biçimi ülkeden ülkeye değişmektedir. Gelişmiş ülkeler çeşitli yöntemler kullanarak bunu aşmayı ve toplumlarını bu beladan uzak tutmayı başarırken, gelişmekte olan ülkelerde ve hatta daha çok geri kalmış ülkelerde yolsuzluk büyüyerek krize dönüşmektedir. Yolsuzluğun Afganistan halkının ve hükümetinin mevcut sorunlarının nedenlerinden biri olduğunu düşünmek abartı olmaz; çünkü güvensizlikten yoksulluğa, işsizlikten suça, uyuşturucu kaçakçılığından adaletsizliğe ve kamu düzenine kadar her şey devlet kurumlarındaki yolsuzluklarla doğrudan ilişkilidir. Yeni rejimin tesisi üzerinden 21 yıl geçti. Eğitim, ekonomi, askeri, sağlık, kültür, yönetim ve hukuk alanında milyarlarca dolarlık harcamaya rağmen Afganistan, dünyanın en yozlaşmış hükümetlerine sahiptir. Afganistan'da yolsuzluk, ekonomik, siyasi, sosyal ve güvenlik bakımından olumsuz sonuçlar yaratmıştır. Bununla beraber yolsuzluk, güvensizlik ve işsizlik ile birlikte üç önemli ulusal problemden birisidir. Bu üç problemin her biri birbiriyle doğrudan ilişkilidir. Yolsuzluk ve yolsuzlukla mücadele, diğer devletlerde olduğu gibi Afganistan'ın da tarihinin iniş çıkışlı dönemlerinde sürekli kendisini göstermiştir. Çalışmamızda Yolsuzluk kavramı ve Afganistan'daki yolsuzluğun görünümü ve boyutundan yola çıkarak Afganistan'daki yolsuzluğun tanımının yapılması ve yolsuzluk sorununa çözüm önerilerinin önermeyi amaçlanmıştır. Uluslararası literatür ve yerel kaynaklarla, Afganistandaki yolsuzluğun boyutu incelenmiş, kaynaklardaki bilgilerin karşılaştırması yapılmış ve ülkedeki yolsuzluk kültürü ve hasarları aydınlatılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda Yaptığımız çalışma ile yolsuzluğun önlenmesi yönündeki çabalara ve akademik literatüre katkı sunmak amaçlanmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemiyle yapılmış olup, ulusal ve uluslararası kaynaklar taranarak elde edilen veriler kullanılmıştır. Bunun yanında Afganistanda'da bir süre araştırma faaliyetinde bulunarak saha incelemesi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corruption is one of the biggest problems in the world newdays and accepted as serious threat to stability and security. Corruption is a widespread phenomenon and has no specific geography. However, the scope, type and form of this phenomenon varies from country to country. While developed countries manage to overcome this trouble and keep their societies away from this trouble by using various methods, corruption turns into a crisis in developing countries and even more underdeveloped countries. It would not be an exaggeration to think that corruption is one of the causes of the current problems of the Afghan people and government; because everything from insecurity to poverty, from unemployment to crime, from drug trafficking to injustice and public order is directly related to corruption in government institutions. It has been 21 years since the establishment of the new regime. Despite billions of dollars spend on education, economy, military, health, culture, administration and law, Afghanistan is one of the most corrupted governments in the world. Corruption in Afghanistan has had negative consequences in terms of economy, politics, social and security. moreover, corruption is one of the three major national problems, along with insecurity and unemployment. Each of these three problems is directly related to each other. Corruption and the fight against corruption have always shown itself in Afghanistan's history, as in other states. The aim of our study is to define corruption in Afghanistan and to offer solutions to the corruption problem, based on the concept of corruption and the appearance and extent of corruption in Afghanistan. The extent of corruption in Afghanistan was examined with the international literature and local sources, the information in the sources was compared, and attempts have been made to clarify the corruption culture and damages. The study was carried out with the qualitative research method, and the obtained data come from both national, international sources and visiting Afghanistan.