Technological readiness of pre-service English language teachers
İngilizce öğretmen adaylarının teknolojik hazırbulunuşluk düzeyleri
  1. Tez No: 719044
  2. Yazar: GİZEM UZUNDURDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojinin eğitim uygulamaları üzerindeki etkisi her geçen gün artmaktadır. Diğer branşlarda olduğu gibi, İngilizce öğretiminde de yaygın bir biçimde dijital araç ve gereçler kullanılmaya başlanmıştır. Dil öğretiminde teknoloji kullanımının hem öğretmene hem de öğrenciye büyük olanaklar sağladığı bilinmektedir. 21.yy becerileri içerisinde yer alan bilgi ve iletişim teknolojileri yetkinliği yeni nesil öğretmenlerde ve öğrencilerde geliştirilmelidir. Bu sebeple, öğretmen yetiştirme programlarında öğretim teknolojileri eğitimi oldukça önemlidir. Bu çalışma, Türkiye'deki İngilizce Öğretmen Yetiştirme programlarını gelişmiş ülkelerdeki programlar ile karşılaştırarak ve İngilizce öğretmen adaylarının görüşlerini alarak Türkiye'de İngilizce öğretmen adaylarının derslerine teknolojiyi entegre etme konusundaki hazırbulunuşluklarını ortaya koymayı ve İngilizce Öğretmen Yetiştirme programlarına katkı sağlamayı hedeflemiştir. Bu amaçla, nicel bir araştırma modeli kullanılmıştır. Veri toplamak için araç olarak ilgili literatürden ve uzmanların görüşlerinden yararlanılarak bir anket geliştirilmiştir. Anket Türkiye'deki farklı üniversitelerde okuyan İngilizce öğretmen adaylarına (n=108) online olarak gönderilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir ve betimsel istatistik ile veriler incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, öğretmen adaylarının derslerde teknoloji kullanımı konusunda kendilerini hazır hissettiği ancak öğretmen yetiştirme programlarının genel olarak teknoloji entegrasyonu eğitimi konusunda yetersiz kaldığı, öğrencilerin İngilizce öğretimi ve öğretim teknolojilerini harmanlayan dersler almak istediği ve üniversitede eğitim aldıkları öğretim görevlilerinin yeterince modelleme yapmadığı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of technology on educational practices is increasing day by day. As in other branches, digital tools and equipment have been widely used in English teaching. It is known that the use of technology in language teaching provides great opportunities for both the teacher and the student. Information and communication technologies competence, which is included in the 21st century skills, needs to be improved in new generation teachers and students. For this reason, instructional technology education in teacher training programs plays a key role. This study intends to illustrate the professional digital competency levels of pre-service English language teachers and efficacy of English language teacher training programs (ELLTP) in Turkey in terms of educational Technologies integration to language teaching. For this purpose, a quantitative research model was used. A questionnaire was developed by using the relevant literature and expert opinions as a tool to collect data. The questionnaire was sent online to prospective English language teachers (n=108) studying at different universities in Turkey. The obtained data were analyzed using SPSS 20.0 program and reported using descriptive statistics. As a result of the study, it was concluded that pre-service teachers felt ready to use technology in lessons, but teacher training programs were generally insufficient in technology integration education, students wanted to take courses that blended teaching English and instructional technologies, and the instructors they studied at the university did not do enough modeling.