Promoting efl pre-service teachers' self-directed learning through electronic portfolios: A case study
Elektronik portfolyolar ile yabancı diller eğitimi bölümündeki öğretmen adaylarının kendi kendine öğrenme becerilerinin desteklenmesi: Bir durum çalışması
- Tez No: 262597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı elektronik portfolyo çalışmasının ODTU Yabancı Diller Eğitimi Bölümünde uygulama dersi alan öğretmen adaylarının elektronik günlükler yoluyla yansıtıcı düşünmelerini ve kendi öğrenimlerinin sorumluluğunu ve kontrolünü almalarını sağlayarak kendi kendine öğrenmeleri üzerindeki rolünü incelemektir. Aday öğretmenlerin çalışma öncesi ve sonrası yapılan teknoloji becerileri anketleri ile öz-denetimli öğrenme ölçekleri, mülakatları ve web-tabanlı elektronik portfoyolarında sergilenen elektronik günlükleri ile portfolyo ürünlerinden oluşan verilerin analizleri için nitel durum çalışması metodu uygulanmıştır. Çalışma verileri ODTÜ İngiliz Dili Eğitimi bölümünde kayıtlı 4. Sınıf Okul Deneyimi dersi öğrencisi sekiz aday öğretmenden 2008-2009 eğitim öğretim yılı güz döneminde elde edilmiştir.Elektronik portfolyolar öğretmen adaylarının öğrenim hedeflerinin ve stratejilerinin sonuçlarını düzenli olarak takip etmelerini sağlar ve öğretmen adayları çalışmalarını ve yansıtıcı günlük yazılarını izleyerek kendi gelişimlerini gözden geçirip öğrenim ve öğretim süreçlerini değerlendirme imkanı elde ederler. Temel olarak, elektronik portfolyolar dinamik bir süreç olmaları sayesinde öğrenim sorumluluğunu ve karar verme yetisini öğrenciye devreder; öğrencilerden edindikleri bilgi ve bu bilgiyi nasıl öğrendikleri üzerinde yansıtma yapmaları beklendiğinde, öğrenim uygulamalarını kendi kontrolleri altındaki bir süreç olarak kabul etmeye başlarlar. Bu oluşturmacı yaklaşımı temel alarak bilgi ve iletişim teknolojisi araçlarının, özellikle de elektronik portfolyaların kullanımının yansıtıcı düşünce, özgün öz-değerlendirme, öz-yönetim, ve öğrenim sürecinin sahiplenmesi becerilerini geliştirdiği ve teknolojik yeterliliklerini arttırdığını, sonuç olarak bu becerilerin kendi kendine öğrenme yetisini geliştirdiğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the role of electronic portfolio building in development of self-directed learning by fostering reflective thinking through electronic journals and by compelling individual to take responsibility and control of one?s own learning in a practicum course among pre-service teachers from the Department of Foreign Language Education, Middle East Technical University. A qualitative case study research method was applied to analyze the data gathered from pre- and post-ICT surveys, pre- and post Self-Directed Learning Readiness Scales, interviews, and the electronic journals and artifacts demonstrated in pre-service teachers? web-based electronic portfolios. The data were collected from eight 4th grade undergraduate pre-service teachers enrolled in School Experience course of the English Language Teaching program at METU during 2008-2009 Fall Term.Electronic portfolios, having the opportunity to provide multimedia displays, allow the pre-service teachers to monitor the outcomes of their learning goals and strategies regularly and by monitoring their studies and reflections they review their own work and have a chance to evaluate their learning and teaching process. Essentially, portfolios transfer the responsibility of learning and decision making to the student with its dynamic process; when students are required to reflect on the information they acquire and on how they acquire this information, they begin to accept their learning practice as a process under their control. This study takes the constructivist stance that using ICTs tools, mainly electronic portfolios in this case, enhances reflective thinking, authentic self-assessment, self-management, and ownership over learning process and facilitates technological competence which all in all foster self-direction in learning.