Fen bilimleri öğretiminde spektrofotometre gibi teknolojik alet kullanımıyla ilgili öğretmen adayları ve öğretmenlerin görüşleri
Opinions of science teachers and teacher candidates about the use of technological devices such as spectrophotometer in science education
  1. Tez No: 274876
  2. Yazar: NİHAL GEDİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada fen öğretmenlerinin, öğretmen adaylarının ve yüksek lisans öğrencilerinin teknoloji ile laboratuar çalışmaları konusunda ilgili düşünceleri belirlenmiştir. Bu çalışma Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ndeki Fen ve Teknoloji öğretmen adaylarının, yüksek lisans öğrencilerinin ve bu bölüm mezunu Fen ve Teknoloji öğretmenlerin teknolojik hazır bulunuşluluk düzeylerini tespit etmek, teknolojinin etkin kullanımı konusundaki sınırlılıkları belirleyerek alternatif çözüm yollarını tartışmak ve yüksek öğretimde teknolojinin etkin kullanımını destekleyen faktörleri ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Veri analizleri sonucunda elde edilen bulguların yeni fen öğretim programının uygulanmaya başlanma sürecinde ve öğretmen yetiştirmede faydalı olacağı düşünülmektedir. Veriler 10 öğretmen adayı, 10 yüksek lisans öğrencisi, 5 Fen ve Teknoloji öğretmeni ve 5 ortaöğretim Fen Bilimleri öğretmeni ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim şeklinde desenlenmiştir. Araştırma verileri spektrofotometre ile çalışan 10 öğretmen adayı, 10 yüksek lisans öğrencisi, Muğla Üniversitesi mezunu 5 Fen ve Teknoloji öğretmeni ve 5 ortaöğretim Fen Bilimleri öğretmenleri ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiş ve veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenerek yorumlanmıştır. Sonuçlar, fen öğretmenlerinin, deneysel çalışmaların fen eğitiminde rolü konusunda, özellikle de bilimsel süreç becerileri açısından yetersiz olduklarını göstermiştir. Ayrıca, sonuçlara göre modern bir üniversite etkin bir teknoloji planlamasına ve yeterli teknolojik materyale sahip olmalıdır.Anahtar Kelimeler : Teknoloji, Fen ve Teknoloji, Spektrofotometre, Eğitim, Yapılandırmacılık, Laboratuar,
Özet (Çeviri)
This study indentifies science teachers', preservice teachers' and master students' opinious of practical work with tecnology. It aims to investigate the current position of preservice teachers, master students and the teachers who graduated from the departmant Science Education of Muğla University regarding the level of tecnological readiness, barriers and possible enablers. Furthermore, the focus of this study is to reveal factors affecting for tecnology use in higher education. With the analysis of data, it is hoped that findings would be utilised in informing a new science curriculum and teacher education in Turkey. The study was conducted through the phenomenology procedures. The data was collected through semi-structered interviews, conducted with ten preservice teschers and master students who used spectrofotometer and five science teachers who must use NOVA 5000. The data were interpreted through inductive coding tecnique and content analysis. The findings show that teachers and pre-service teachers do not have adequate knowledge of the role of practical work, especially in terms of using tecnology. According to the results, a teacher training institution should have a tecnology plan and tecnological materials.Key Words : Tecnology, Science and Tecnology, Spectrofotometer, Education, Constructivism, Laboratory