Preparing for part management based on feature recognition technology (AFR) and step file
Özellik tanıma teknolojisi (AFR) ve adım dosyalarına göre parça yönetimine hazırlık
- Tez No: 719073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA, DR. MAZİN AL-WSWASI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Parça planlama aşamasında veya bilgisayar destekli süreç planlaması (CAPP) olarak adlandırılan aşamada, kararlar üretim sürecini önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle, bu kararlar bilgisayar destekli tasarım (CAD) aşamasından alınan doğru tasarım bilgilerine dayanmalıdır. Tasarım aşamasında parçanın özellikleri ve boyutları hakkında bilgi edinmek, üretim süresini veya maliyetini tahmin etmek için bu bilgilere güvenmenin yanı sıra, her bir özelliği yapmak için uygun araçların seçilmesine ve planlama süresinin kısaltılmasına yardımcı olur. Endüstriyel parça yönetimi (CAPP) aşamasında birçok araç ve yöntem gerektirir. Bu tezde bu bilgiler, özellik tanıma teknolojisi (AFR) kullanılarak elde edilmiştir. Bir sistem, C Sharp (C#) programlama dilini kullanarak tasarım için doğru bilgileri çıkarmak için birkaç hassas algoritmadan oluşuyordu. Bu sisteme girdi olarak adım tasarım dosya formatları kullanılmıştır. Bu sistem, adım dosyasının rastgele bilgileriyle ilgilenir ve faydalı bilgiler çıkarır. Endüstriyel tesisler arasında veri alışverişinde daha kolay ve güvenli olduğu için CAD dosyaları yerine metin dosyaları ele alınmaktadır. Bu sistem, dönen parçalar ve belirli sayıda önceden tanımlanmış özelliklerle sınırlıdır. Özellik bilgilerinin ve boyutlarının elde edilmesi süreci, çok fazla planlama süresinin ve çok sayıda kağıdın azaltılmasına katkıda bulunur ve sistemi herkes kullanabileceğinden, uzmanlığın varlığını gerektirmez. Ve bu bilgiler, bir vaka çalışması olarak bazı özelliklerin üretim süresini tahmin etmek için kullanıldı. Bu sistem daha fazla sayıda özellik içerecek şekilde geliştirilebilir ve ekipman, süreç ve üretim koşullarının seçilmesine ek olarak zaman ve maliyet tahmin süreci otomatik olarak dahil edilebilir.
Özet (Çeviri)
In the Parts planning stage, or as it is called computer-aided process planning (CAPP), decisions significantly affect the manufacturing process. Therefore, these decisions must be based on accurate design information from the computer-aided design (CAD) stage. Obtaining information about the features and dimensions of the part at the design stage helps in choosing the appropriate tools to make each feature and shortening the planning time, in addition to relying on this information to estimate the manufacturing time or cost. Industrial parts management requires many tools and methods during the (CAPP) stage. In this thesis, this information was obtained using feature recognition technology (AFR). A system consisted of several precise algorithms to extract the accurate information for the design using the C Sharp (C#) programming language. Step design files formats were used as input to this system. This system deals with the random information of the step file and infers useful information. Text files are dealt with instead of CAD files because it is more easy and secure in exchanging data between industrial facilities. This system is limited to rotational parts and a certain number of pre-defined features. The process of obtaining feature information and its dimensions contributes to reducing a lot of planning time and a lot of papers and does not require the presence of expertise, as anyone can use the system. And This information was used to estimate the manufacturing time for some features as a case study. This system can be developed to include a larger number of features, and the process of estimating time and cost can be automatically included in it, in addition to choosing equipment, processes, and manufacturing conditions.