Risk management of PPP projects in Iraq
Irak'taki kamu-özel ortaklığı projelerinin risklerinin yönetimi
  1. Tez No: 719072
  2. Yazar: MOHAMMED HUSSAIN MOTLAG
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kamu ve özel sektör arasındaki ortaklık konusu, ekonomik ve sosyal kalkınma sürecinin toplumun tüm yeteneklerini harekete geçirmeye ve toplamaya bağlı olduğu netleştikten sonra, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, toplumlar ve araştırma merkezlerinden geniş bir ilgi gördü, kamu ve özel sektörlerin enerjileri, kaynakları ve uzmanlığı dahil. Kamu ve özel sektör arasındaki ortaklık kavramı, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, özellikle Irak'ta hükümet için nispeten yenidir.Tarih boyunca hükümet, kamu hizmetlerinin sağlanması ve büyük inşaat projelerinin kurulması sorumluluğunun çoğunu üstlenmiş, ancak artışla birlikte Irak'taki bu projelerin sayısında ve onlardan beklenen büyük avantajlara rağmen, bu projelerin başarılarını engelleyecek ve başarısızlıklarına katkıda bulunacak birçok riskle dolu olduğu ortaya çıkıyor. Bu nedenle, bu çalışma, Irak'taki (KÖİ )projelerinin başarısı üzerinde en yaygın ve etkili risk faktörlerini belirleyerek, risk yönetimi süreçlerinin Irak'taki KÖİ projelerinin başarısı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, en önemli risk faktörlerini belirlemek ve bu risk faktörlerini yönetmek için uygun süreçleri önermek için şirketler ve fiili işverenlerle yürütülen anketlerin kullanımına dayanıyordu. Verilerin nicel ve nitel analizi yoluyla, Irak'taki kamu-özel ortaklığı projelerinin başarısı ile dört risk faktörü kategorisi (teknik, finansal, ekonomik, siyasi kabul ve meşruiyet) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. sosyal güvenliğin çevresel bir etkisi yok gibi görünüyor ve kamu-özel ortaklığı projesinin başarısını etkileyen istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olarak kabul ediliyor. Dört risk kategorisinin Irak'taki KÖİ projelerinin başarısı üzerindeki en güçlü etkisi açısından, en güçlü etkiye sahip olanın siyasi kabul ve meşruiyet faktörü olduğu, yani en büyük risk faktörü olduğu sonucuna da ulaşılmıştır. finansal ve ekonomik faktör. Sonra teknik, ardından sosyal ve çevresel faktör. Sonuç olarak, çalışma, KÖİ projelerinin yöneticilerinin, risk yönetimi konusunda eğitim kursları düzenlemenin ve yaygın eğitim sağlamanın yanı sıra, (risk transferi, kaçınma, azaltma ve kabul) dahil olmak üzere karşılaştıkları risklerle ilgili uygun bir gözetim düzeyi sağlamasını önermektedir. risk yönetimi bilincini artırmaya odaklanan kalkınma programlarının hazırlanması ve kamu ve özel sektör arasındaki ortaklık projelerinde uygulanır.
Özet (Çeviri)
The issue of partnership between the public and private sectors has received great attention from governments, societies and research centers around the world, after it became clear that the process of economic and social development depends on mobilizing and pooling all the capabilities of society, including the energies, resources and expertise of both the public and private sectors. In developing countries and specifically Iraq, the concept of public-private partnership (PPP) is relatively new to the government, as the government has historically assumed most of the responsibility for providing public services and acquiring huge construction projects. However, with the increase in the number of these projects in Iraq, and despite the great advantages expected of them, it turns out that these projects are fraught with many risks that would impede their success and contribute to their failure. Hence, this study aimed to investigate the impact of risk management processes on the success of the PPP projects in Iraq, by identifying the most prevalent and influential risk factors on the success of PPP Iraqi construction projects. The research relied on questionnaires with actual companies and employers to determine the most critical risk factors and suggest appropriate operations to manage these risk factors. It was found through quantitative and qualitative analysis of the data, that there is a statistically significant correlation between the three risk factors categories (technical, financial and economic, political acceptance and legitimacy) and the success of PPP projects in Iraq, while social soundness and environmental impact did not appear to have a statistically significant relationship with the success of the PPP project. It was also concluded that in terms of the strongest impact of the four risk categories on the success of PPP projects in Iraq, the political acceptance and legitimacy factor had the strongest impact, i.e., it was the biggest risk factor, then the financial and economic factor, followed by the technical factor, and finally the social and environmental factor. Eventually, the study recommends PPP project managers to provide an appropriate level of oversight regarding the risks they face, which include (risk transfer, avoidance, mitigation and acceptance), and to hold training courses on risk management and provide non-formal education through career development programs to increase awareness of risk management and its application within the PPP projects.