A case study on the development of Turkish pre-service EFL teachers' digital competence
Türk İngilizce öğretmen adaylarının dijital becerilerinin gelişimi üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 719099
  2. Yazar: GİZEM CANBULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu nitel vaka çalışmasının amacı teknoloji destekli dil öğretimi adlı dersin yabancı dil öğretmen adaylarının dijital yeterlilik gelişimi üzerindeki etkisini Eğitimciler için Dijital Yeterlilik çerçevesi perspektifinden incelemektir. Katılımcılar, Türkiye'deki bir devlet okulundan altı yabancı dil öğretmen adayıdır. Dersten toplanan veriler katılımcıların öğretmenlik uygulamalarından toplanan verilerle zenginleştirilmiştir. Araştırma soruları, (1) katılımcıların çalışmadan önceki ve sonraki dijital yeterlilik algıları, katılımcıların çalışma boyunca Eğitimciler için Dijital Yeterlilik çerçevesinin alanlarının hangilerinde en çok ve en az geliştiklerini, (2) katılımcıların dijital yeterliliklerinin pratikte gelişip gelişmediği ve nasıl geliştiğini, (3) katılımcıların sağlanan dijital yeterlilik eğitiminden ilerideki meslek hayatlarında yararlanmayı planlayıp planlamadıkları ve nasıl yararlanmayı hedeflediklerini, (4) katılımcıların dijital yeterliliklerini öğretmenlik uygulaması derslerine aktarıp aktaramadıklarını ve staj derslerinde teknoloji kullanımlarına yönelik yansımalarını irdelenmiştir. Çalışmadaki başlıca veriler anketler, yansıtıcı kompozisyonlar, performans görevleri ve mülakatlardan oluşmaktadır. Bulgular çalışmadan sonra katılımcıların dijital yeterlilik algılarının olumlu yönde arttığını ve edindikleri yeterliliklerini gelecekteki derslerine yansıtmayı planladıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca bulgular dijital yeterlilik gelişiminin çeşitli faktörlerden etkilenen karmaşık bir süreç olduğunu ve katılımcıların dersten öğrendiklerini hem ders hem staj süresindeki performans görevlerine aynı şekilde aktaramadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present qualitative case study aims to explore the impact of a technology-enhanced language teaching course on pre-service EFL (English as a Foreign Language) teachers' digital competence development from the perspective of the Digital Competence Framework for Educators (DigCompEdu). The participants were six pre-service EFL teachers at a state university in Turkey. The data collected during the course was enriched with data collected during participants' teaching practicum to fill the gap in the literature. The research questions aimed to explore (1) the participants' perceived digital competence before and after the study, the DigCompEdu areas where the participants made the most and least progress during the course, (2) whether and how the participants' digital competence developed in practice, (3) whether and how the participants planned to benefit from their digital competence training in the future, (4) whether and how the participants could transfer their digital competence to teaching practicum and their reflections on using technology in macro teachings. Data were gathered through surveys, interviews, reflection papers, and performance tasks. The findings revealed that the participants' perceived competence increased after the study, and they planned to reflect their competence to their future teachings. It was also found that the development of digital competence is a complex process affected by several factors, and the participants could not transfer their digital competence to their performance tasks during coursework and practicum in the same way.