A Medieval food and feast culture in the Canterbury tales
Canterbury hikayeleri eserinde Ortacağ yiyecek ve içecek kültürü
- Tez No: 719098
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULSERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, yemek kültürünün hangi kısmının kişinin sosyal statüsünün bir tanımı olarak hizmet ettiğini, yemek ve ziyafetin, kültürel kimliğin yapılandırılmasında önemli bir konu olduğunu, Canterbury Masallarında yemek ve statü değişkenleri arasında nasıl bir ilişkinin gözlemleneceğini araştırmaktır. Araştırma makalesi, konuyu detaylandırmak için dört ana bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm, sosyal yapılar ve kişinin benlik kavramı açısından kültür ve kültürel kimliğe odaklanarak yemek ve ziyafet kültürünün kökenlerini incelemektedir. İlk olarak konu, antik çağlardan 14. yüzyıla kadar yemek kültürünün sosyal, politik ve ekonomik yönleriyle değerlendirilmektedir. Daha sonra, Orta Çağ İngiltere'sinin yemek kültürü, ulusun kültürünü, kimliğini ve sosyal hiyerarşilerini nasıl yansıttığı açısından araştırılır ve bu, Geoffrey Chaucer'ın masallarının daha geniş bağlamında yorumlanmasına yardim edecektir. İkinci bölüm, metni analiz etmeyi, kültürü kavramayı, metnin tarihini araştırmayı ve tarihi bir perspektif kullanarak kültür ve toplumsal kimliği belirlemeyi amaçlamaktadır. Üçüncü bölüm, yemek kültürünün nasıl bir kimlik oluşturduğunu ve Kültür ile ilişkisini özetlemektedir. Bir sonraki bölüm, kimliği ziyafet kültürü aracılığıyla araştırıyor. Orta Çağ İngiliz sosyal sınıfı, hacılar aracılığıyla tanımlanır ve Chaucer'ın yemek ve ziyafet kültürü kimliklerinin tasvirine ilişkin bakış açıları vurgulanır. Yemek ve ziyafet kültürü etrafında inşa edilen kültürel kimliğin kapsamlı açıklaması, bölümlerde Geoffrey Chaucer'ın Canterbury Masalları'na doğrudan referanslarla verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates what part of food culture serves as a definition to one's social standing, food and feast are an essential issue for structuring cultural identity, what relationship between food and status variables will be observed in the Canterbury Tales. The research paper is divided into four major sections to elaborate on the subject. The first chapter examines the origins of food and food culture, focusing on culture and cultural identity in terms of social structures and one's self-concept. Firstly, the subject is appraised from social, political, and economic aspects of food culture from ancient times to the 14th century. Later on, the food culture of Medieval England is investigated in terms of how it reflects the nation's culture, identity, and social hierarchies, which will shape the interpretation of Chaucer's tales in their broader context. The second chapter seeks to analyse the text, comprehend culture, investigate the text's history, and identify culture and social identity using a historical perspective. The third chapter summarises how food culture constitutes identity and is related to culture. The following chapter explores identity through feast culture. In the meantime, the Medieval English social class is described through pilgrims, emphasising Chaucer's perspectives about depicting food and feast culture identities. The comprehensive account of cultural identity built around food and feast culture is given through direct references to Geoffrey Chaucer's Canterbury Tales within the chapters.