Ceza muhakemesinde hükmün açıklanmasının geri bırakılması
Deferring of the announcement of the verdict of the judgment in criminal procedure
- Tez No: 719115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KIZILARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Suç işleyen bireyin cezalandırılması düşüncesi, suçlunun ıslahı yanında kamu düzeninin sağlanmasını da amaçlamaktadır. Modern toplumsal hayatın karmaşık yapısı ve nüfusun hızlı artışı karşısında hukuk yeni suç türleri ortaya koyarak toplumsal düzeni korumaya çalışırken, birey yaptığı fiillerden dolayı suçlu duruma düşebilmekte ve ceza yaptırımıyla karşılaşabilmektedir. İşlediği suç için ceza yaptırımı ile karşılaşan ve suç kaydı oluşan birey hayatının geri kalan kısmında birçok imkândan bu nedenle mahrum olabilmektedir. Tarihsel süreç içerisinde, ceza yargılama hukukundaki arayışlar sonucunda kamu davasının ertelenmesi, uzlaşma, ön ödeme, seri yargılama usulü veya basit yargılama usulü gibi, soruşturma ve kovuşturma yöntemleri kabul edilmiştir. Benzer şekilde kovuşturma yöntemi olarak hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulaması ortaya çıkmış ve ilk kez suç işleyen bireyi, belirli süre suç işlemekten çekinmesi şartına bağlı olarak ilk suçundan dolayı cezalandırmayarak bir anlamda ödüllendirmiştir. Bu uygulama, her ne kadar amaçları nedeniyle ilk bakışta çok yararlı ve sorunsuz görülse de uygulamada bazı sorunlara yol açmaktadır. Bu çalışmamızda“Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması”uygulamasının, mevzuat ile yargı kararları çerçevesinde uygulama şartları ve ortaya çıkardığı sorunlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The theory of punishing the individual who commits a crime aims both to ensure public order and the correction of the offender himself. The individual may face indictments amid the efforts of legal system, which tries to ordain the public order by implementing new regulations in an ever-populating society with increasing complexity. In the historical perspective, in search for better criminal justice law implementations, postponing public cases, reconciliation, prepayment, fast trial and/or simple trial procedures have been accepted widely. As an alternative option, deferring of the announcement of the verdict gained ground in the favor of the first-time offender, subject to abstaining from crime which leads to no criminal execution. Though one may think this option seems very useful and trouble free at first glance, it may have some short comings. In this study, from a legislative and judicial point of view we discussed the implementations and outcomes of the deferring of the announcement of the verdict of the judgment.