İlkokul öğretmenlerinin örgütsel mutluluk ve örgütsel sessizlikleri arasındaki ilişki
The relationship between the level of organizational happiness and organizational silence for the primary school teachers
  1. Tez No: 719121
  2. Yazar: ALPER SİNAN İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın başlıca amacı Mersin İli merkezindeki kamuya ait ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri ile örgütsel sessizlik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Alanyazın incelendiğinde örgütsel mutluluk ve örgütsel sessizliğin farklı değişkenlerle ilişkisinin araştırıldığı birçok çalışma olduğu görülmektedir. Örgütsel mutluluk ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışmanın alanyazına katkısı olacağı düşünülmektedir. Evreni Mersin ili merkez ilçelerindeki kamuya ait ilkokullarda çalışan 3989 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem ise ulaşılabilirlik esasına göre hesaplanmış, 723 öğretmene ulaşılmıştır. Çalışmada demografik özellikleri gösteren bilgi formu, örgütsel mutluluk ölçeği ve örgütsel sessizlik ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin örgütsel mutluluk düzeyleri ve örgütsel sessizlik düzeylerinin, yaş, cinsiyet, kıdem ve kurumda çalışma süresine göre farklılık gösterip göstermediği ile sessizlik arasındaki korelasyon ve örgütsel sessizliği yordayan değişkenlerin belirlenmesi hedeflenmektedir. Veriler SPSS yardımıyla analiz edilmiştir. Demografik değişkenlere göre fark analizleri için t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Örgütsel mutluluk ve sessizlik düzeylerini yordayan değişkenlerin belirlenmesi için ise, stepwise EKK regresyon analizi yürütülmüştür. Örgütsel mutluluk ile örgütsel sessizlik arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Okul yöneticilerinin olumsuz duyguların yaşanmaması için gerekli ortamı hazırlayacak tedbir alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to prove the meaningful relationship between the level of organizational happiness and organizational silence for the teachers who work at primary public schools in Mersin Province. When we observe the researches done in our country, we see that there are lots of studies about organizational happiness and organizational silence. This study is expected to fill the gap about the relationship between organizational happiness and organizational silence. The population for the quantitative data collection comprises 3989 primary school teachers who work at state schools in central districts of Mersin Province. The sample was calculated on the basis of accessibility, and 723 teachers were reached. Demographic Information form, the scale of organizational happiness and the scale of organizational silence have been used in the study. In this research, it is aimed to determine the correlation between the organizational happiness and organizational silence levels of classroom teachers and whether these levels differ according to their age, gender, seniority and length of work at the institution as well as the variables predicting organizational silence. The data were analyzed with the help of SPSS. t-test and ANOVA were used to analyze the difference according to demographic variables. In order to determine the variables predicting organizational happiness and silence levels, Stepwise OLS Regression Analysis was conducted. It has been concluded that there is a moderate negative relationship between organizational happiness and organizational silence. It is recommended that school administrators take measures to prepare the necessary environment in order to avoid negative emotions.