Farklı izolasyon ve adeziv sistemlerinin kullanıldıgı indirekt bonding yöntemlerinin birbirleri ve direkt bonding teknigi ile in vitro olarak karşılaştırılması
In vitro comparison of indirect bonding methods using different isolation and adhesive systems with each other and with the direct bonding technique
- Tez No: 719184
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CENK DORUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızın amacı, farklı izolasyon ve adeziv sistemlerini kullanarak custom base indirekt bonding tekniği için en uygun izolasyon yöntemini ve adeziv sistemini tespit etmektir. Bu amaçla braketler, ortodontik amaçlı olarak çekilmiş 100 adet insan küçük azı ve 1O adet insan üst santral dişine biri direkt, diğer dördü indirekt yöntemle olmak üzere 5 farklı yöntemle yapıştırılmıştır. Gruplar 20'şer küçük azı ve 2'şer üst santral dişten oluşmuştur. Küçük azı dişlere braket yapıştırılması işleminden sonra sıyırma kuvvetleri uygulanarak gruplar arasında mineye bağlanma gücü açısından fark olup olmadığı araştırılmıştır. İkişer santral diş SEM ile analiz edilerek. gruplar arasında adeziv kalınlığı _açısından fark olup olmadığı araştırılmıştır. Sıyırma testi sırasında .O l 7x.025" paslanmaz çelik telden hazırlanan aparat ile braketlere diş yüzeyine paralel olacak şekilde sıyırma kuvveti uygulanmıştır. Braketlerin kopma esnasında elde edilen en yüksek değerler kaydedilmiştir. Elde edilen değerlere varyans analizi uygulanmış ve 3. indirekt bonding grubu ile 4.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the most appropriate izolation method and adhesive system for the custom base indirect bonding technique by using different isolation and adhesive systems. For this purpose brackets were bonded on 100 human premolar teeth and 10 human maxillary central incisor by five different methods one of which is direct and the four of them are indirect. All groups consist of 20 premolar and 2 maxillary central teeth. Shear forces were app1ied to the premolar teeth after bonding to investigate the difference between the shear bond strength of the groups. Two maxillary central teeth were inspected under SEM to investigate if there is any difference between the thicknesses of adhesive for the groups. Debonding forces were applied to the brackets parallel to the enamel surface by means of stainless steel 17x.025 loop. The highest force level was recorded during the debonding procedure. The data evaluated by variance analysis and the difference between the 3. indirect bonding group and the 4.