Covid-19 pandemisinin çalışma hayatına etkileri: İstanbul'da bir holding örneği
The effects of the Covid-19 pandemic on working life: A holding example in İstanbul
- Tez No: 719185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CÜNEYT ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Covid-19 (koronavirüs) pandemisi, tüm dünyayı etkisi altına alan küresel bir salgın olmakla birlikte 2019 yılının aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde yeni tip koronavirüsün sebep olduğu zatürre olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye'de ilk vaka 2020 yılının Mart ayında görülmüştür. Covid-19 pandemisi tüm dünyada halk sağlığı, gıda ve tedarik süreçleri, çalışma hayatı ve eğitim öğretim sistemini önemli ölçüde etkilemiş olup, değişimleri de beraberinde getirmiştir. Salgının sebep olduğu ekonomik ve sosyal değişimler birçok işletme için tehdit oluşturmuştur. Aynı zamanda arz-talep dengesinin değişmesiyle birlikte yeni iş alanlarına yönelerek krizi fırsata çeviren işletmelerin de olduğunu söylemek mümkündür. Pandemi döneminde tüketici alışkanlıkları değişmiş olup, dijitalleşme ve sosyal mesafe alanları önemli kazanmıştır. Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında salgının yayılmasını engellemek amacıyla uygulanan tedbirler, çalışma hayatını büyük ölçüde etkilemiştir. Uzaktan çalışma sisteminin yaygınlaşması, iş gücü ihtiyaçlarını ve beklentilerini de değiştirmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; geçmiş pandemiler ve koronavirüs pandemisi detaylı olarak ele alınmıştır. Covid-19 pandemisinin bireyler ve toplum üzerindeki tüketim alışkanlıklarına etkisi, psikolojik etkileri, teknolojiye ve iş hayatına etkileri üzerinde durulmuştur. Uzaktan çalışma ve dijital dönüşüm gibi konular ele alınarak pandeminin iş hayatına etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; pandeminin çalışma hayatı ve iş gücü üzerindeki etkileri değerlendirilmiş olup, pandemi sonrasına dair düşünceler ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise covid-19 pandemisinin çalışma hayatına etkileri araştırılmıştır. Pandemi döneminde çalışan psikolojisi, şirket uygulamaları ve pandemi sonrasında iş gücü beklentileri değerlendirilmiştir. Aynı holding bünyesindeki tesis yönetim, bankacılık ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren üç farklı şirket üzerinde anket araştırması yapılmış olup, insan kaynakları bölümünde çalışanlarla yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 (coronavirus) pandemic is a global epidemic that is affecting the whole world and it emerged as pneumonia caused by a new type of coronavirus in Wuhan, China in December 2019. The first case in Turkey was seen in March 2020. The COVID-19 pandemic has significantly affected public health, food and supply processes, working life and education systems all over the world and it caused many changes. The economic and social changes caused by the epidemic have become a threat to many businesses. At the same time, it is possible to say that there are businesses that turn the crisis into an opportunity by turning to new business areas with the change in the supply-demand balance. During the pandemic period, consumer habits have changed, and digitalization and social distance areas have gained importance. The measures implemented to prevent the spread of the epidemic within the scope of the measures to combat the coronavirus have greatly affected the working life. The widespread use of the teleworking system has also changed the needs and expectations of the workforce. In the first part of the study, past pandemics and the coronavirus pandemic are discussed in detail. The effects of the Covid-19 pandemic for individuals and society on consumption habits, psychological effects, technology and business life are emphasized. The effects of the pandemic on business life were evaluated by discussing issues such as remote working and digital transformation. In the second part of the study, the effects of the pandemic on working life and the workforce were evaluated and thoughts on the post-pandemic period were discussed. In the last part of the study, the effects of the covid-19 pandemic on work life were investigated. Employee psychology, company practices and workforce expectations after the pandemic were evaluated. Survey research was conducted on three different companies operating in facility management, banking and real estate sectors within the same holding, and face-to-face interviews were conducted with employees in the human resources departments.