Katılım bankalarının Türkiye ekonomisi üzerine etkileri
The effects of participation banks on the Turkish economy
  1. Tez No: 719183
  2. Yazar: AHMET KÖRÜKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ERGİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ekonomik büyüme ülkeler için önemli bir kavramdır. Ekonomik büyümenin seneler içerisinde istatistiki olarak artmasından ziyade bu durumun istikrarı daha çok önem arz etmektedir. Ülkeler ekonomileri için karar vericilerin almış ve uygulamış olduğu politikalarda son yıllarda finansal piyasalara daha da ağırlık vermeye başlamışlardır. Finansal piyasaların vazgeçilmez unsurları olan bankaların da burada doğrudan etkileri bulunmaktadır. Son yıllarda yaşanan makro ve mikro çaplı krizlerin temel sebepleri arasında finansal piyasaların etken olması buradaki ağırlığın artmasında etkili olmaktadır. Finansal piyasalar içerisinde ise Katılım Bankaları son 20-25 yıl içerisinde Müslümanların ağırlıkta olduğu yerlerde etkin olmakla birlikte ve azınlıkta olduğu yerlerde dahi faal olmaktadırlar. Ülke ekonomileri için kaynakların etkin bir şekilde kullanılması ve atıl olarak kalan fonların ekonomiye aktarılması önem arz etmektedir. Araştırmada Türkiye örneği üzerinde 2010 ve 2020 yılları çeyreklik veriler baz alınarak Johansen Eş Bütünleşme testi ve Granger Nedensellik testleri uygulanmıştır. Katılım Bankalarında kullandırılan finansmanlar, vadeli ve vadesiz mevduatlar, toplam varlıklar ülke ekonomisinde temel gösterge olarak alınan Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla (GSYİH) ile karşılaştırılmıştır. Uygulanan testler sonucunda değişkenler arasında uzun dönemli eş bütünleşme ilişkisi tespit edilmiştir. Nedensellik testleri sonucunda da kredilerden GSYİH'ya doğru tek yönlü nedensellik, GSYİH ve kredilerden mevduatlara yönlü de tek yönlü nedensellik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic growth is an important concept for countries. The stability of this situation is more important than the statistical increase in economic growth over the years. In recent years, countries have begun to give more weight to financial markets in the policies adopted and implemented by their decision makers for their economies. Banks, which are indispensable elements of financial markets, also have direct effects here. The fact that financial markets are among the main causes of macro and micro-scale crises in recent years is effective in increasing the weight here. Within the financial markets, Participation Banks have been active in places where Muslims are dominant in the last 20-25 years, and they are active even in places where they are a minority. It is important for the economies of the countries to use the resources effectively and to transfer the idle funds to the economy. In the study, Johansen Co-Integration test and Granger Causality tests were applied to this question on the sample of Turkey, based on quarterly data for the years 2010 and 2020. Financing, time and demand deposits, total assets provided in Participation Banks are compared with the Gross Domestic Product (GDP), which is taken as the basic indicator in the national economy. As a result of the tests applied, a long-term cointegration relationship was determined between the variables, and one-way causality in loans to GDP and one-way causality from GDP and loans to deposits were determined.