içsel motivasyon araçlarının örgütsel bağlılık ve görev performansına etkileri: Kamu sektöründe araştırma içsel motivasyon araçlarının örgütsel bağlılık ve görev performansına etkileri: Kamu sektöründe araştırma
- Tez No: 719192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı iş görenler üzerinde uygulanan içsel motivasyon araçlarının uygulanmasıyla kurumlarda oluşan örgütsel bağlılık ile ilişkisinin görev performansına olumlu ya da olumsuz etkisinin araştırılarak ortaya konmasının hedeflenmesidir. İş görenlerin motivasyonlarını artırmada kullanılan içsel motivasyon araçlarının, iş görenlerin bağlı oldukları örgütlerde ki tutum ve aidiyetlerinin görev performansı üzerine etkisini incelemektedir. Araştırma yaptığımız örneklemde iş görenlere uygulanan motivasyonlarını artırmada ve üyesi oldukları örgüt ile iş görenin görev performansına etkisi araştırılarak bilgiler edinilmiştir. Araştırmamız da kullanılan veri toplama tekniği ile sonuçlar elde edilmiştir. Anket dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde anket çalışmasına katılan kişilere ait kişisel (demografik) özellikler ile ilgili 5 adet soru, ikinci bölümde ise içsel motivasyon araçları ile ilgili 9 adet soru üçüncü bölümde ise görev performansıyla ile ilgili dördüncü bölümde ise örgütsel bağlılık ile ilgili 6 adet soru sorulmuştur. Katılımcılardan, içsel motivasyon araçlarının görev performansları ve örgütsel bağlılıklarına etki düzeylerini esas alarak sorulara cevap vermeleri istenmiştir. Anket formunda yer alan sorular için 5'li Likert Ölçeği oluşturulmuş ve katılımcılardan kendilerine en uygun olan seçeneği işaretlemeleri istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the positive or negative impact of the relationship between organizational commitment and task performance in institutions by applying internal motivation tools applied on employees and to determine the purpose of this study. It examines the effect of internal motivation tools used to increase the motivation of employees, the attitude and belonging of employees in the organizations they are affiliated with on task performance. In the sample we conducted research, information was obtained by investigating the effect of the organization they are members of and the employee's job performance on increasing their motivation applied to those who work. The results were obtained with the data collection technique used in our research. The questionnaire consists of four parts. The first section of the individuals that participated in the survey study personal (demographic) characteristics in the second part of Question 5, Question 9 about intrinsic motivation with the tools in the third chapter, the fourth chapter in related to task performance, organizational commitment were asked about 6 questions. The participants were asked to answer the questions based on the level of influence of internal motivation tools on their task performance and organizational commitment. A 5-point Likert Scale was created for the questions included in the questionnaire form, and the participants were asked to select the option that best suited them.