E-ticaret web sitelerinin kullanılabilirliğine ilişkin içeriğin tüketici satın alma niyetine etkisi
The effect of the content relating to the availability of e-commerce websites consumer purchase intention
  1. Tez No: 719191
  2. Yazar: SÜMEYYE DURNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBALA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, e-ticaret web sitelerinin kullanılabilirliğine ilişkin içeriğin tüketici satın alma niyetine etkisini belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. E-ticaret web sitesi kullanılabilirliğinin belirlenmesinde 'Web Sitesi Kullanılabilirlik Ölçeği', satın alma niyetinin belirlenmesinde 'SITEQUAL Ölçeği 'satın alma niyeti faktörü' kullanılmıştır. Araştırma kapsamında hepsiburada.com e-ticaret web sitesi içeriği değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini hepsiburada.com e-ticaret web sitesinden alışveriş yapmış, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 314 tüketici oluşturmaktadır. Araştırmada, tüketicilerin çoğunun İnternet ile alışverişlerinde kredi kartı kullandığını ve en çok satın alma gerçekleştirilen ürün kategorisinin moda kategorisi olduğu belirlenmiştir. Tüketicilerin e-ticaret web sitesinin kullanılabilirliğine yönelik algıları alan yazına paralel biçimde Gezinme Kolaylığı, Tasarım, Kullanım Kolaylığı ve Erişim Kolaylığı şeklinde 4 faktör olarak tespit edilmiştir. Tespit edilen bu faktörler, tüketicilerin e-ticaret web sitesinin kullanılabilirliğine yönelik algılarının %86,016'sını açıklamaktadır. E-ticaret web sitesi kullanılabilirliği ile satın alma niyeti arasındaki ilişki incelenmiş; anlamlı, pozitif ve yüksek düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırmada; gezinme kolaylığı faktörünün, satın alma niyeti üzerinde en etkili olan faktör olduğu, tasarım faktörünün ise satın alma niyeti üzerinde etkili olmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, tüketicilerin cinsiyetleri ile satın alma niyetleri arasında ve meslekleri ile satın alma niyetleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of the content on the usability of e-commerce websites on consumer purchase intention.“Website Usability Scale”was used to determine e-commerce website usability, and“SITEQUAL Scale”purchase intention factor was used to determine purchase intention. Within the scope of the research, the content of the Hepsiburada.com e-commerce website was evaluated. The sample of the research consists of 314 consumers who have gone shopping from the e-commerce website Hepsiburada.com and selected by the convenience sampling method. In the research, it was determined that most of the consumers use credit cards in their online shopping and the product category with the most purchases is the fashion category. In line with the literature, consumers' perceptions of the usability of the e-commerce website were determined as 4 factors: Ease of Navigation, Design, Ease of Use and Ease of Access. These identified factors explain 86,016% of consumers' perceptions of the usability of the e-commerce website. The relationship between e-commerce website usability and purchase intention was examined; a significant, positive and high level relationship was determined. In the research; It was determined that the ease of navigation factor was the most effective factor on the purchase intention, while the design factor was not effective on the purchase intention. However, it has been determined that there is no significant difference between the genders of the consumers and their purchase intentions, and between their occupations and purchase intentions.